Advertisement

Yenin, ABD'de imalatın geçtiğimiz ay beklenmedik şekilde hızlandığını gösteren verinin ardından dolar karşısında 6 ayın en düşüğüne gerilemesi üzerine Tokyo Borsası artış kaydetti.

Satışlarının yüzde 30'unu Kuzey Amerika'da gerçekleştiren otomobil üreticisi Mazda Motor Corp. yüzde 1.2 primlendi. Sekisui Chemical Co., Nikkei gazetesinin, şirketin elektrikli araçlarda kullanılan, daha ucuz ve uzun ömürlü lityum bataryası geliştirdiğini yazmasının ardından yüzde 7.1 değer kazandı. Nippon Paper Industries Co., Credit Suisse Group AG'nin hedef hisse fiyatını yükseltmesi sonrasında yüzde 5.4 yükseldi. Kağıt şirketleri, Topix Endeksi'ndeki 33 sektör grubu arasında en çok kazanan oldu.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.6 kazançla 15,749.66 puana yükselerek, 6 yılın en yükseğine işaret etti. Değer kaybeden her 2 hisseye karşılık 3 hissenin değerlendiği Topix Endeksi yüzde 0.3  artışla 1,262.54 puana çıktı. Yen, bugün dolar karşısında 103.17 seviyesinden Mayıs'tan bu yana en düşüğünü test etti. Yatırımcılar, 6 Aralık'ta ABD'den gelecek istihdam verisini bekliyor.

ABD'den gelecek istihdam verisinin öncesinde yatırımcılar diğer hisse senedi piyasaları konusunda endişeli olsa da, yen zayıflarken hisse almanın daha kolay olduğunu söyleyen Nissay Asset Management Corp.'un stratejistlerinden Isao Kubo, "Ancak çok hızlı yükselmiş olmalarından ötürü hisseler her an düşebilir" dedi.

Topix Endeksi bu yıl yüzde 46 kazançla 1999'dan bu yana en iyi yılını kaydetmeye hazırlanıyor. Endeks, dün itibariyle, defter değerinin 1.27 katından işlem görürken, bu oran S&P 500 Endeksi için 2.60; Stoxx Europe 600 Endeksi içinse 1.80 katında seyrediyor.