Advertisement

Moody's Türkiye Başanalisti Sarah Carlson Bloomberg HT'den Ayşe İyigündoğdu'nun sorularını yanıtladı.

Carlson, not artırımının yapıldığı Mayıs ayından bu yana bazı değişiklikler ve gelişmeler olduğunu, ancak Türkiye'nin yatırım yapılabilir notunun devam ettiğini ve bunun da iyi bir durum olduğunu söyledi.

Carlson, "Hükümetin borç yükü düşünüldüğünde, Fed'in tahvil alımlarını azaltmasının Türkiye üzerindeki negatif etkisi sınırlı olur. Bu etkilerin kısa vadeli olmasını bekliyorum" dedi.

Hükümetin bilançosundaki direncin aşağı riskleri absorbe etmeye yeteceğine dikkat çeken Carlson, "Ana risk kırılganlıklar. Bunlardan biri, örneğin, cari açık ve bu açığın nasıl finanse edildiği. Kısa vadeli borçlanmalarla mı yoksa doğrudan yabancı yatırımlarla mı? Diğer bir risk ise kısa vadeli dış borç yükü. Özellikle özel sektörün kısa vadeli borç yükü yüksek ve bu kırılganlık yaratıyor." dedi.

Türkiye ekonomisinin şoklara karşı dayanıklılığının yüksek olduğunu belirten Carlson, "Türkiye'nin not artırımının sebebi zaten dalgalanmalara dayanıklılığıydı" dedi.

Enflasyon'da yüzde 5'lik hedef konusunda sorulan soruya ise Carlson, "Bizim bu yıl ve gecelek yıl için tahminimiz yüzde 5 değil. Türkiye'nin bu oranı görme ihtimali yok" şeklinde yanıt verdi.

Avrupa'daki toparlanmanın Türkiye için olumlu olacağına dikkat çeken Carlson, "Avrupa'daki toparlanma, önemli ticaret ortağı olmasından dolayı, Türkiye için olumlu. Avrupa'da beklenenden daha iyi performans olursa, Türkiye bundan faydalanır. 2014 için Türkiye'nin büyümesi, Avrupa sayesinde olumlu olacak" şeklinde görüş bildirdi.