Advertisement

(15:04'te güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, petrol stoklarının geçen hafta Eylül'den beri ilk kez düşüş gösterdiği beklentileriyle, yükselişin üçüncü gününe girdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) yarınki toplantısında üretim kotasını değiştirmeyeceği bekleniyor.

ABD imalatının genişlemesinin tahminlerden daha fazla hızlanmasıyla, New York'ta vadeliler yüzde 0.5 kadar yükseldi. Yarın açıklanacak resmi veriler öncesinde yapılan Bloomberg anketine göre, petrol stoklarının son 11 haftada ilk defa azalarak 700,000 varil gerilemesi bekleniyor. Irak Petrol Bakanı Abdul Kareem al-Luaibi ve Cezayir Enerji Bakanı Youcef Yousfi bugün, OPEC'in yarın günlük 30 milyon varil olan üretim kotasını muhtemelen koruyacağını dile getirdiler.

Kopenhag'ta bulunan Saxo Bank A/S şef emtia stratejisti Ole Hansen, "Petrol için iyimser olan birkaç haber gördük. Brent, OPEC'in kotayı değiştirmeyeceği beklentisi, Libya'daki sorunların devam etmesi ve Kuzey Denizi petrolüne olan talebin Kore dışında iyi olması gibi durumlardan destek bulmaya devam ediyor, fakat 112 doların üzerine çıkılacağını sanmıyorum" dedi.

Ocak vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde 43 sent kadar kazanarak 94.25 doları görmesinin ardından, Londra saatiyle 11:45'te 94.13 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 1.10 dolar artıp 93.82 doları bularak 25 Kasım'dan beri en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 47 altındaydı.

Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 4 sent düşüşle 111.41 dolardan işlem gördü. Brent ile WTI arasındaki fark dünkü 17.63 dolardan bugün 17.34 dolara geriledi.

(15:04'te güncellendi)