Advertisement

Amerilen ekonomisindeki güçlenme sinyallerinin, Fed'in yakın zamanda tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı spekülasyonlarını artırmasıyla Japonya dışındaki Asya Borsaları 8 gündür ilk kez düştü.

Avustralya'nın en büyük altın üreticisi Newcrest Mining Ltd., külçe altın fiyatının 5 ayın en düşüğüne gerilemesiyle yüzde 6.7 değer kaybetti.  Güney Kore'nin 1 numaralı otomobil üreticisi Hyundai Motor Co., Kasım'da satışlarının düşmesiyle yüzde 4.2 geriledi. Sekisui Chemical Co., Nikkei gazetesinin, şirketin elektrikli araçlarda kullanılan, daha ucuz ve uzun ömürlü lityum bataryası geliştirdiğini yazmasının ardından yüzde 7.5 primlendi.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi, 10 sektör grubunun 9'unun düşmesiyle Tokyo saati ile 15:04'te yüzde 0.6 kayıpla 471.58 puana gerilemiş bulunuyor. Merkez bankalarının, dünya genelinde ekonomilerini desteklemek üzere adımlar atmasıyla küresel hisselerin değeri bu yıl 8 trilyon dolar ile 2009'dan bu yana en büyük artışını kaydetti. Amerikan borsaları dün, yatırımcıların, perakende ve imalat verilerinin, Fed2in tahvil alımları üzerinde etkisi olduğunu speküle etmesiyle düşüş kaydetti.

Son haftalardaki ekonomik verilerin giderek daha iyileştiğini ve piyasaların şu anda, merkez bankası desteğinin azalacağına işaret etmesinden ötürü iyi haberleri, "kötü haber" yerine koyduğunu söyleyen Perpetual Ltd.'ın yatırım piyasaları araştırma müdürü Matthew Sherwood, bu ay bir miktar aşağı yönlü baskı olabileceğini öngördü.