Advertisement

(21:32'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Hyundai Motor Co. ve Kia Motors Corp.'un gelirlerin duraklayacağı endişeleri ile düşüş yaşaması sonrasında iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Brezilya reali ise önemli para birimleri arasında en büyük düşüşü yaşadı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.2 gerileyerek New York saati ile 13:23'te 1,001.74 puan oldu. Güney Kore'nin en büyük otomobil üreticileri Hyundai ve Kia, satışların düştüğünü açıklamalarıyla yüzde 4.2'nin üzerinde kayıp yaşadılar. Borsa İstanbul 100 Endeksi bankaların öncülüğünde yüzde 2.5 gerilerken, OAO Gazprom Moskova'daki kayıpların öncüsü oldu. Brezilya reali, ülkede ekonominin tahminlerden fazla daraldığını gösteren veriler ile değer kaybetti.

Gelişen ülkelerin gösterge endeksinde işlem gören 564 şirketin yarısından fazlası üçüncü çeyrekte analist beklentilerinin altında gelir açıkladı. Dün açıklanan verilerde ABD imalat sanayii geçtiğimiz ay iki yıldan uzun bir sürenin en yükseğine ulaşarak Fed'in teşvikleri azaltma ihtimalini artırdı.

Royal Bank of Scotland Group Plc stratejistlerinden Mohammed Kazmi, "Fed'in teşvikleri azaltması endişeleri piyasaların ağırlık verdiği konu olmaya devam ediyor. Gelişen piyasa hisselerinin son günlerde beklenenden kötü bir performans göstermesi, bazı kâr alımlarının ardından geldi" dedi.

(21:32'de güncellendi)