Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak'ta yürüttüğü temaslara ilişkin, "Top bundan sonra Kuzey Irak ve Merkezi Irak Hükümeti'ndedir ve inşallah kendileri anlaşırlar ve bize de iyi bir haber verirler diye düşünüyorum" dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 12. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla EPDK ve Enerji Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen Türkiye Enerji Piyasalarına Yönelik Stratejik Açılım ve Yeni Düzenleyici Perspektifler konulu konferansta konuşan Yıldız, enerji sektörünün dikkatli yönetilmesiyle ilgili en önemli noktalardan birinin öngörüler olduğunu söyledi.

"Türkiye'nin önümüzdeki 2 yıl içerisinde ortaya konulacak strateji ve politikalarla alakalı ciddi çalışmaları olacak" diyen Yıldız, önceki 7 yılda 3 politika değişikliği olduğunu, aslında bu kadar politika değişikliğinin böylesine kısa sürede olmaması gerektiğini, bunun öngörülerin isabetsizliğinden kaynaklandığını ifade etti.

Kaya gazı teknolojisinin bir çok değişikliği de beraberinde getirdiğine dikkati çeken Yıldız, bu çerçevede Türkiye'nin kendine özgü şartlarını geliştiriyor olmasının uluslararası arenada yadırganmadığını belirtti.

Türkiye'nin güneşte 600 megavatlık bir kapasiteyi yatırımcıya açtıklarını anımsatan Bakan Yıldız, "Konya Karapınar'da yarım metre aşağıda tamamen kirecin olduğu, hiçbir bitkinin yetişmedi, tarımsal alana açılmadığı, 60 bin dönümlük bir yerde minimum 300 megavatlık bir güneş santrali kurma imkanımız var. Şu anda dünyanın 4 büyük firması talip. 600 megavatı resmi olarak çıkartmış durumdayız ama tarımsal sulamadan bir çok uygulamaya varıncaya kadar 2-3 bin megavatlık arz ve talep oluşmuş olacak" diye konuştu.

Enerji piyasasının kaynaklarını ucuz ve zamanında bulduğu sürece normalleşeceğini vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

"Irak'ta Bağdat ve Erbil'de yaptığımız görüşmelerde Türkiye üzerine düşen görevi yapmıştır. Bundan sonra Iraklı kardeşlerimizin kendi arasındaki iletişimin, uzlaşının bir göstergesi haline gelecektir önümüzdeki ay. Bunu kritik ve önemli bir ay (aralık) olarak görüyorum. Türkiye bütün pozitif tutumunu ortaya koymuştur ama ortada bir şart var, yöneticiler ister şirket sahibi olsunlar ister hükümet temsilcisi olsunlar çok önemli bir prensiple karşı karşıyadırlar, yoklukta değil, varlıkta buluşacaklar.

Bir işin nasıl olmayacağını tarif etmek çok kolaydır. 'Olmuyor' dersiniz olmaz ama bir işin nasıl yapılabileceğini ortaya koymak istiyorsanız bunun alt yapısını hazırlayacaksınız ve Irak'ın normalleşmesi ve gelirinin artmasıyla alakalı bir varlıktan, bir varlığın yapılandırılmasından bahsediyoruz. O yüzden Türkiye, olumlu tutumuyla süreci bir noktaya getirmiştir. Yalnızca Irak'ın normalleşmesiyle değil, aynı zamanda siyasi ve sosyal olaylarla beraber bölgenin normalleşmesini hedefleyen petrol ve doğal gaz arzıyla alakalı konunun mutlaka doğru bir yerde buluşması lazım. Top bundan sonra Kuzey Irak ve Merkezi Irak Hükümeti ve inşallah kendileri anlaşırlar ve bize de iyi bir haber verirler diye düşünüyorum."

Yıldız, Türkiye'nin, enerjinin dünyada bir gerginlik ve savaşın gerekçisi olmaktan çıkıp barışın ve uzlaşının gerekçesi olmasına dayalı politikasıyla dikkatleri çektiğini, Asya ile Avrupa arasında köprü olacak bir çok projede gerek doğal gaz gerekse ham petrolle alakalı olarak bu çabaların devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin artık bir ülke ile proje geliştirirken başka ülkelerle ilişkilerini kesmediğini anlatan Yıldız, İran'la ilgili öngörülerinin de kendilerini haklı çıkardığını, dünyanın rüzgarına kapılarak İran'la ilişkileri kesmediklerini dile getirdi.

Bakan Yıldız, EPDK Başkanı Hasan Köktaş'ın bugüne kadar başarılı görevler yaptığını, kendisinin sektörde kalacağına ve benzer toplantılarda başka sıfatlarla karşılaşacaklarına inandığını kaydetti.


AA