Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, kredi büyümesinin bazı gelişmekte olan ülkeler için bir risk faktörü olduğunu belirterek, "Aşağı yönlü riskler Türkiye ve Endonezya'da arttı" değerlendirmesinde bulundu.

Fitch, bugün yayımladığı raporda, varlık kalitesinin Çin ve Hindistan'da hassas bir yapıya sahipken, bu varlık kalitesindeki hassas yapının Rusya'da tüketici kredilerinde, Brezilya'da da devlet bankalarında olduğunu bildirdi.

Kredi büyümesi yaşayan Türkiye ve Latin Amerika ülkelerinde varlık kalitesindeki bozulmanın yönetilebilir bir durumda olduğu bildirilen raporda ülkelerin cari işlemler açığına değinildi.

Raporda, yüksek faiz oranlarının gelişmekte olan ülkelerin bankaları için ilave risk kaynağı olduğu aktarıldı.

Aşağı yönlü risklerin Türkiye ve Endonezya'da arttığı bildirilen raporda, hassas yapının Döviz cinsinden borçlanma ve dış borçlanmada sınırlama nedeniyle Brezilya ve Güney Afrika'da daha az olduğu kaydedildi.

Fitch, raporunda bazı ülkeler için daha yavaş büyümeyi olumlu görürken, borçlanma piyasasının aşırı ısınmasının engellenmesine yardım edilmesi gerektiğini bildirdi.,

AA