Advertisement

Yatırımcıların, Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya başlamasının ardından faizlerin düşük seyretmeye devam edeceği mesajını tam olarak almamasından endişe eden San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed'in faizlerin artırılmasına neden olacak faktörlere de açıklamalar getirmesini söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Williams, "Benim görüşüm, enflasyon düşük kaldığı sürece, işsizlik yüzde 6.5'in altına bile gerilese federal fon oranlarının artmayacağı yönünde" diyerek, bu yüzde 6.5'e ilişkin daha fazla açıklamalarda bulunmaya çalışacağını belirtti.

Piyasanın her iki yönde de çok fazla dalgalanma yaptığını söyleyen Williams, "Keşke Eylül'de tahvil alımlarının azaltılmasının, sıkılaştırma sürecini başlatan bir adım olmadığını göstermenin bir yolu olsaydı" diye konuştu.

San Francisco Fed Başkanı, Fed'in, ancak ekonominin doğru yolda olduğuna tamamen ikna olduktan sonra parasal genişleme programını azaltmaya başlaması ve o noktada programın tamamen ne zaman sonlandırılacağına dair bir tarih açıklaması gerektiğini savundu.