Advertisement

Çin merkez bankasının, Şanghay Ticaret Bölgesi için reform tedbirlerini 3 ay içinde uygulamayı planladıklarını söylemesinin ardından Şanghay Bileşik Endeksi, ticaret bölgesi ile ilişkili şirketlerin öncülüğünde 11 haftanın zirvesine çıktı.

Shanghai Waigaoqiao Free Trade Zone Development Co. günlük limiti olan yüzde 10'un tamamı oranda artış kaydederken, Şanghay'daki China Eastern Airlines Co. yüzde 5.9 tırmandı. Cosco Shipping Co., hükümetin sektöre daha fazla destek vereceği spekülasyonu üzerine yüzde 10 primlendi. Huaxia Bank Ltd., para piyasası oranlarının düşmesiyle bankalardaki kazançlara öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.3 kazançla 2i251.76 puana çıkarak, 12 Eylül'den bu yana en yükseğine işaret etti. Hükümetin, ticaret bölgesini, geçtiğimiz ay açıklanan daha geniş kapsamlı ekonomik reformların parçası olarak onaylamasının ardından Şanghay'daki şirketler, endeksin Haziran'da kaydettiği 4 yılın en düşüğünden yüzde 15 sıçramasına öncülük etti. Çinli liderlerin, bu ayki konferansta yeni ekonomik politikalara ilişkin daha fazla detay vermesi ve büyüme hedeflerini açıklaması bekleniyor.

Piyasalardaki havanın olumlu olduğunu söyleyen Shanxi Securities Ltd.'ın analistlerinden Du Liang, "Bugün serbest ticaret bölgesi haberleri var ve bu alım için kataliz olabilir. Yıl sonunda likidite sıkışıklığından endişelenebiliriz, ancak hükümet para piyasası oranları ne zaman yükselse piyasada oldu. Hisseler muhtemelen ralli yapacak" dedi.

CSI 300 Endeksi bugün yüzde 1.3 kazançla 2,475.14 puana yükselirken, Hang Seng CHina Enterprises Endeksi yüzde 0.5 düştü. Bloomberg China-ABD Endeksi dün yüzde 0.4 aşağıda kapandı.