Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, kasım ayında tüketici fiyatları sabit seyrederken yıllık enflasyonun yüzde 7,32'ye gerilediği belirtilerek, bu dönemde Özel Kapsamlı TÜFE Göstergeleri-H (ÖKTG) ve ÖKTG-I endekslerinin yıllık artış oranının önceki aya kıyasla sırasıyla 0,33 ve 0,27 puanlık azalış göstererek yüzde 7,28 ve yüzde 7,22 olarak gerçekleştiği ifade edildi.

TCMB Kasım Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'na göre, kasım ayında tüketici fiyatlarının yıllık artış oranı 0,4 puan düşerek yüzde 7,32 olarak gerçekleşti. Bu gerilemede işlenmemiş gıda fiyatlarındaki olumlu gelişme belirleyici oldu.

Ayrıca giyim fiyatlarının aylık bazda mevsimsel ortalamalarının altında bir artış göstermesi de enflasyondaki düşüşe katkıda bulundu. Gerek giyim hariç temel mallarda gerekse hizmetlerde enflasyonun ana eğiliminde bir yavaşlama gözlendi. Bu gelişmeler sonucunda temel enflasyon göstergeleri de aşağı yönlü bir seyir izledi.

Kasım ayında tüketici fiyatları sabit seyrederken yıllık enflasyon yüzde 7,32'ye geriledi. Bu dönemde ÖKTG-H ve ÖKTG-I endekslerinin yıllık artış oranı önceki aya kıyasla sırasıyla 0,33 ve 0,27 puanlık azalış göstererek yüzde 7,28 ve yüzde 7,22 olarak gerçekleşti.

Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, enflasyondaki düşüşün gıda ve temel mal grupları kaynaklı olduğu gözlendi. Bu dönemde söz konusu grupların tüketici enflasyonuna katkısı bir önceki aya kıyasla sırasıyla 0,34 ve 0,13 puan azaldı. Öte yandan, enerji ve hizmet gruplarının katkısı sınırlı oranda arttı.

Hizmet fiyatları kasım ayında yüzde 0,35 oranında arttı ve grup yıllık enflasyonu yüzde 7,96'ya yükseldi. Alt gruplara bakıldığında yıllık enflasyonun haberleşme ve ulaştırma hizmetlerinde gerilerken kira ve diğer hizmetlerde yükseldiği gözlendi. Özellikle sağlık hizmetleri fiyatlarında kasım ayında yüksek bir artış kaydedildi. Hizmet enflasyonu yüksek seviyesini korumakla birlikte, mevsimsellikten arındırılmış veriler ana eğilimde yavaşlamaya işaret etti.

Temel mal grubu yıllık enflasyonu kasım ayında 0,63 puanlık düşüşle yüzde 6,47'ye geriledi. Bu gelişmede büyük ölçüde giyim grubu etkili oldu. Bayramın da etkisiyle sezon girişlerinin ekim ayına kayması sonucunda mevsimsel ortalamaların üzerinde artış kaydeden giyim fiyatlarında kasım ayında düzeltme gözlendi.

Temmuz ayından itibaren artış eğiliminde olan dayanıklı tüketim malları fiyatları kasım ayında 0,25 oranında azalırken bu düşüşte otomobil ve beyaz eşya fiyatları etkili oldu. Giyim dışı temel mallarda ise yıllık artış oranındaki yükseliş devam etti.

- "Aralık ayı başında LPG fiyatlarında gözlenen artış grup yıllık enflasyonunu belirgin oranda yükseltebilecek"-

Kasım ayında enerji fiyatları yüzde 0,25 oranında arttı. Bu artışın büyük bir kısmı belediyelerce belirlenen su tarifelerindeki yükselişten kaynaklandı. Bunun yanında, bu dönemde tüp gaz, katı yakıt ve akaryakıt fiyatlarında da artış gözlendi.

Sonuç olarak, enerji grubu yıllık enflasyonu 0,54 puan artarak yüzde 2,68'e yükseldi. Öte yandan, aralık ayı başında LPG fiyatlarında gözlenen artış grup yıllık enflasyonunu belirgin oranda yükseltebilecek.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 1,36 puanlık düşüşle yüzde 9,77'ye geriledi. Bu gelişmede taze meyve-sebze kaynaklı olmak üzere işlenmemiş gıda grubu belirleyici oldu. Diğer işlenmemiş gıda grubunda ise yıllık enflasyon grup geneline yayılan fiyat artışlarına bağlı olarak yüzde 11,30'a yükseldi.

Sonuç olarak, işlenmemiş gıda grubu yıllık enflasyonu kasım ayında 2,02 puan düşerek yüzde 12,93 oldu. İşlenmiş gıda fiyatları ise bu dönemde yüzde 0,49 oranında artarken grup yıllık enflasyonu yüzde 7,35'e geriledi. Yıllık enflasyondaki düşüşün peynir ve diğer süt ürünleri başta olmak üzere alt gruplar geneline yayıldığı gözlendi.

- Üretici fiyatları-

Kasım ayında üretici fiyatları yüzde 0,62 oranında arttı, grup yıllık enflasyonu yüzde 5,67'ye geriledi. Bu dönemde, tarım fiyatları yüzde 0,87 arttı. Bu artışta, meyve-sebze üretici fiyatlarındaki yükseliş etkili olurken canlı hayvan fiyatları geçen aya kıyasla yatay seyretti.

Kasım ayında imalat sanayi fiyatları yüzde 0,76 oranında arttı. Bu yükselişte ana metal fiyatları etkili oldu. Bu dönemde petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatları yıllık enflasyonu yüzde 7,33'e yükseldi.

MIGS sınıflamasına göre incelendiğinde, kasım ayında fiyat artışları imalat sanayi geneline yayılırken ara ve sermaye malları fiyat artışlarının ön plana çıktığı gözlendi. Ara malları fiyatlarındaki yükselişte demir ve çelik fiyatları belirleyici olurken sermaye malları fiyatları temelde özel amaçlı makine fiyatlarına bağlı olarak yükseldi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Aralık 2013 Çarşamba, 11:43 Misafir demekki ongorememissin "tcmb"
04 Aralık 2013 Çarşamba, 11:05 Misafir gülü seven dikenine katlanır
04 Aralık 2013 Çarşamba, 10:58 Misafir buna yıl sonu hedef tuturmak için yapılan kapitalist düzenin acımasız yüzü derler sayın "tcmb"