Advertisement

Offit Capital, birbiriyle yarışan "kripto-para birimlerinin" piyasası kalabalıklaştırarak, satıcıların kafasını karıştırması ve kredi kartı ve nakite geri dönmelerine neden olmasından ötürü popüler bir değişim aracı olmayacağını ileri sürdü.

Özel servet yönetimi şirketi Offit'in yatırım genel müdürü Todd Petzel dün "Bbqcoin'i 10 dolara, Hobonickle'ı 10 cente alabilirken, neden Bitcoin'e 1,000 dolar ödeyeyim" diye sorarak, tüm sanal birimleri üretmenin maliyetsiz olduğunu belirterek, "Değerleri de ancak o kadar" dedi.

Hiçbir ülke ya da bankacılık otoritesi tarafından regüle edilmeyen Bitcoin geçtiğimiz hafta bir yıl önceki değerinin 80 katına çıkarak 1,200 dolara kadar yükseldi. Bitcoin, dün New York saati ile 19:06'da internetten değişim sitesi BitStamp'te 1,046.24 dolardan işlem gördü. Açık internet sisteminde bir yazılım olarak varolan sanal paranın kredibilitesi, güvenlik polisinin geçtiğimiz ABD Senatosu'nda yaptığı sunumda Bitcoin'in meşru bir değişim aracı olabileceğini söylemesinin ardından arttı.

Petzel, Bitcoin'in sınırlı arzının olmalsından ötürü sürdürülebilir bir para birimi olamayacağını savundu. Bitcoinleri yaratan yazılım, dolaşımda 21 milyon sanal paranın olabileceğini söylüyor.

Picasso'nun bir çiziminin 1 Bitcoin'e satılabileceğini ya da Starbucks'ın  lattesinin Bitcoin'in milyonda biri edebileceğini söyleyen Petzel, "Dolaşımda mutlak olarak sabit miktarda para, aşırı deflasyon ve onunla birlikte görülen sorunların çözümüdür" dedi.