Advertisement

(15:55'te güncellendi)

ABD endeks vadelileri, ABD'deki verilerin Kasım ayı istihdam büyümesinin beklentilerden daha fazla hızlandığını göstermesiyle Fed'in tahvil alımını azaltabileceği spekülasyonlarının artması ve Standard & Poor's 500 Endeksi'nin düşüşünün 3. güne girmesinin ardından inişe geçti.

Sears Holding Corp, Edward Lampert'in hisselerini yüzde 50'nin altına düşürmesinin ardından yüzde 3 değer kaybetti. OmniVision Technologies Inc., son çeyrekteki kazanç ve satışların analistlerin tahminlerini yakalayamamasından sonra yüzde 12 düşüş yaşadı. J.C. Penney Co'nun bir seneyi aşkın süredir açık olan mağazaların satışlarının geçen ay yüzde 10 artmasıyla, hisseleri yüzde 2.1 tırmandı.  

Bu ay vadesi dolacak olan S&P 500 vadelileri yüzde 0.3'düşerek New York saatiyle 08:19'da 1,85.80 puanı gördü. Dow Jones Endüstriyel Endeksi kontratları 35 puan azalışla bugün 15,856 puanı buldu.

"Piyasalar ABD'den gelen haberlere endeksli," diyen Zurich merkezli R&A Research & Asset Management AG yetkilisi Otto Waser, "Bu senenin de sonuna geliyoruz. Likidite düşük gibi gözüküyor, ve insanlar yeni hisse alımındansa kâr realizasyonuna doğru yöneliyorlar. Bir gün iyi ekonomik veriler piyasaları yukarı çıkarırken, diğer gün piyasaları tahvil alımı azaltımı endişesi sarıyor," diye belirtti.

Gösterge endeksi bu yıl yüzde 26 yükselerek, 2003'teki son 15 yılın en büyük kazancına yaklaştı. Fed politika yapıcıları veriler üzerinde çalışıp ekonominin tahvil alımı azaltımı için yeterince güçlü olup olmadığını anlamaya çalışıyorlar. Tahvil alımı, gösterge endeksini Mart 2009'daki ayı piyasasının en düşük seviyesinden yüzde 165 yukarı çıkmasına destek oldu.

(15:55'te güncellendi)