Advertisement

ABD'de özel sektör firmaları, Kasım ayında, istihdamda son bir yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Bu durum, ABD'li işverenlerin, bir ay önceki hükümeet kapanmasının ardından, talep konusunda iyimser olduklarını işaret ediyor.

Roseland, New Jersey'de ADP Research Institute'un açıkladığı verilere göre, Ekim ayında revize rakamla 184,000 artan özel sektör istihdamı, Kasım ayında 215,000'lik bir artış gösterdi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, bu verinin 170,000 artması bekleniyordu.

Daha güçlü istihdam büyümesi, perakendecilerin tatil dönemi satışlarını indirimli fiyatlarla destekledikleri dönemde, çalışan Amerikalılara, tüketici harcamalarını artırmak için gereken gelir artışlarını sağlıyor. Fed politika yapıcıları, varlık alımlarının azaltılmasının zamanlamasını görüşmeleri ile birlikte, istihdam piyasasındaki iyileşmeleri yakından izliyor.

New York'ta Societe Generale ABD ekonomisti ve Bloomberg'in anketinde 210,000 ile en yüksek istihdam artışı tahmininde bulunan Brian Jones, "Yalnızca istihdam piyasası sağlıklı değil, aynı zamanda yıl sonuna yaklaşırken de iyileşme var," dedi ve "Gelecek yıl büyüme, süren iyileşme ve işsizlik oranında daha da azalma konusunda iyimseriz" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan 40 ekonomistin istihdam artışı tahminleri 125,000 ile 210,000 arasında geldi ve Ekim ayı istihdam artışı revize öncesi 130,000 seviyesindeydi.