Advertisement

Başkanlığının son yılları için bir tema belirleyen ABD Başkanı Barack Obama, ABD'de artan gelir eşitsizliğinin "dönemi tanımlayan bir sıkıntı" olduğunu ve Washington'ın bununla yüzleşmesi gerektiğini dile getirdi.

Obama, ekonomik değişiklikler ve hükümet politikalarının orta gelirli Amerikalarının yukarı yönlü hareketini engellediğini söyledi.

Obama, 2 yıl önce Kansas eyaletinin Osawatomie şehrinde yaptığı konuşmasını hatırlatan Washington konuşmasında, "Ekonomimizin merkezindeki en temel iş aşındı. Artan işsizlik, insan olarak kimliklerimizin özünü zorluyor" dedi.

Uygun koşullu sağlık reformu ve hasta koruma yasaları Patient Protection ve Affordable Care Act ile 2 aydır batağa saplanmış olan ABD Başkanı, ekonomi ajandasını ve 2014'teki  Kongre seçimleri için Demokrat Parti adaylarının dayanacağı temelleri vurguladı.

Konuşmasında politik ajandasına da değinen Obama, eşitsizlik ve orta gelirli Amerikalılar'a fırsat sunulması konularında Kongre'deki Cumhuriyetçiler'in de kendi görüşlerini paylaşmasını isteyerek, Cumhuriyetçi kanadı zorladı. Obama, ülkenin sorunlarını çözmek için serbest piyasa şartlarına yaslanmanın yeterli olmadığını ifade etti.

ABD Başkanı, "Amerikalı insanlara, ne için orada olduğunuzu da anlatmaya mecbursunuz, sadece karşı olduğunuz şeyleri değil" dedi.