Advertisement

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,8 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin ticaret ve hizmet endekslerini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi bu yılın 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,8, takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,2 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet istihdam endeksi ise bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre aynı seviyede kalırken, takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,9 oranında arttı.

Ticaret ve hizmet sektörlerinde çalışılan saat yüzde 0,2 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet çalışılan saat endeksinde bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2, takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksinde ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,2 artış gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet brüt ücret-maaş endeksi bu yılın 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 oranında artış gerçekleşirken, takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,8 arttı.

AA