Advertisement

Güney Afrika'nın eski Devlet Başkanı Nelson Mandela 95 yaşında hayata veda etti.


Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Mandela'nın, evinde "huzur içinde" yaşamını yitirdiğini belirtti.


Akciğer enfeksiyonu nedeniyle 8 Haziran'da hastaneye kaldırılan Mandela, 1 Eylül'de taburcu edilerek evine gönderilmişti.


Güney Afrika'daki ırkçı beyaz rejime karşı yürüttüğü mücadele nedeniyle ömrünün 27 yılını demir parmaklıklar ardında geçiren Mandela, ülkesine 5 yıl devlet başkanı olarak hizmet etmişti.

Obama: bir insandan beklenebileceklerden daha fazlasını başardı

ABD Başkanı Barack Obama, hayatını kaybeden Nelson Mandela'nın bir insandan beklenebileceklerden daha fazlasını başardığını belirterek, "Bugün o evine gitti ve biz bu dünyadaki en etkili, cesur ve son derece iyi bir insanı kaybettik. O, artık sadece bizim zamanımıza ait değil, çağlara ait biri" dedi.

Mandela'nın vefatı dolayısıyla Beyaz Saray'da açıklama yapan Obama, Mandela'nın demokratik ve özgür bir topluma yönelik idealine dair sözlerinden alıntı yaparak Mandela'nın bu idealleri gerçeğe dönüştürdüğünü kaydetti. Mandela'nın bir insandan beklenebileceklerden daha fazlasını başardığını dile getiren Obama, "Bugün o evine gitti ve biz bu dünyadaki en etkili, cesur ve son derece iyi bir insanı kaybettik. O, artık sadece bizim zamanımıza ait değil, çağlara ait biri" diye konuştu.


Başkalarının özgürlüğü için kendi özgürlüğünden vazgeçen Mandela'nın Güney Afrika'yı dönüştürdüğünü ve herkesi harekete geçirdiğini ifade eden Obama, Mandela'nın kendisini hapse atanlarla bile uzlaşıya varmasının da tüm insanlığa ilham olması gerektiğini dile getirdi.


Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Ben de Nelson Mandela'nın hayatından ilham alan milyonlarca insandan biriyim. Benim ilk siyasi eylemim, ırkçılık üzerine olmuştu. Onun sözlerini ve yazılarını çalıştım. Onun hapisten bırakıldığı gün, korkular değil de umutlar rehberlik ettiğinde insanoğlunun ne yapabileceğini algıladım. Dünyadaki bir çok insan gibi ben de Nelson Mandela'nın oluşturduğu örnek olmadan kendi hayatımı bütünüyle hayal edemem. Yaşadığım müddetçe ondan öğrenmeye devam edeceğim".

Eşi Michelle Obama ve kendisinin Mandela ailesine en derin sempati ve şükranlarını sunduklarını belirten Obama, Güney Afrikalılara da seslenerek, "Sizin gerçeğe dönüştürdüğünüz direnç, uzlaşı ve yenilenme örneğinden güç aldık. Bu dünya için bir örnektir" dedi.

Obama, Mandela'nın bir benzerini tekrar görmenin mümkün olamayabileceğine işaret ederek, "Mandela gibi biri yaşadığı için şükranlarımızı sunabiliriz" ifadesini kullandı.

Cameron: Dünyadan bir ışık geçti

İngiltere Başbakanı David Cameron resmi Twitter hesabından, "Dünyadan büyük bir ışık geçti. Nelson Mandela zamanımızın kahramanıydı. Başbakanlık'taki bayrağın yarıya indirilmesini istedim" diye yazdı.


İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Ed Miliband de "Dünya, zamanımızın küresel kahramanını kaybetti. Nelson Mandela bize cesaretin, umudun ve barışın gerçek anlamını gösterdi. Ailesinin, dostlarının ve tüm Güney Afrika halkının başı sağolsun" değerlendirmesinde bulundu.

Ban Ki-Mun: Mandela, inanarak, hayal ederek ve birlikte çalışarak insanlık ve adalet için neler yapabileceğimizi gösterdi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mandela'nın hayatını kaybetmesi dolayısıyla gazetecilere yaptığı açıklamada, Mandela'nın adalet için mücadele ettiğini belirterek, "Dünya genelinde bir çok kişi O'nun insan onuru, eşitlik ve özgürlük için verdiği özverili mücadeleden etkilendi" dedi.


Mandela'nın BM'nin değerleri ve amaçları için de büyük katkı yaptığını ifade eden Ban, "Mandela, inanarak, hayal ederek ve birlikte çalışarak insanlık ve adalet için neler yapabileceğimizi gösterdi" diye konuştu.


Ban, Mandela'nın kararlığı ve mücadeleci yapısı ile Güney Afrika Cumhuriyeti ve tüm dünyada ayrımcılığın sonlandırılması için önemli bir başarı kazandığını vurgulayarak, Mandela'nın 27 yıllık hapis hayatından sonra diyalog ve uzlaşıya dayanan yeni bir Güney Afrika inşa ettiğini dile getirdi.


"Mandela'nın özveri ve ortak amaç bilincini asla unutmayacağım" diye konuşan Ban, "BM adına Mandela ailesine, Güney Afrika Cumhuriyeti'ne ve küresel ailemize en derin taziyelerimi sunuyorum. Mandela'nın daha iyi ve daha adil bir dünya konusundaki mücadele örneğinin bize ilham vermeye devam etmesini diliyorum" dedi.

 

AA