Advertisement

(16:55'te güncellendi)

ABD hisse senetleri, ABD'de istihdamın tahminlerden daha fazla artması ve işsizlik oranının son 5 yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, altı günde ilk kez yükseldi. Emtia grubu değer kazandı ve yen zayıfladı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.7 yükselerek, New York saati ile 09:31'de, 1,798.28 puana çıktı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 ralli yaptı. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi fazla değişmeyerek yüzde 2.87'de kaldı. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomnerg Dolar Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Japon Yeni, danışma grubunun ülkenin emeklilik fonuna tahvil varlıklarını azaltma çağrısında bulunmasının ardında, 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kaybetti. bakır ve altın değer kazandı.

ABD'de işsizlik oranı son beş yılın en düşük seviyesi olan yüzde 7'ye geriledi ve bu durum, ABD ekonomisine güç sağlayan istihdam piyasasında daha da iyileşme olduğunu işaret ediyor. ABD'de tarım dışı istihdam, Kasım ayında, Ekim ayında revize rakamla 200,000 arttıktan sonra 203,0002lik bir artış gerçekleştirdi. Böylelikle istihdam, Şubat-Mart döneminden bu yana en güçlü iki aylık yükselişini yaptı. Bloomberg'in anketine katılan 89 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, istihdamın 185,000 artması bekleniyordu.

U.S. Bank Wealth Management kıdemli hisse senedi stratejisti Jim Russell, "Piyasa, kademeli olarak güçlenen ekonomi ile paralel giden varlık alımlarının azaltılacağı senaryosuna artan bir şekilde alışıyor görünüyor," dedi ve "Daha yüksek istihdam rakamı daha kolaylıkla kabul edilebilirdi, zira piyasa, beklediği gibi güçlü bir rakamla karşılaştığını algılayarak ve gerçekte böyle bir rakamla karşılaşarak, aşağı yönde hareket ediyordu" şeklinde görüş bildirdi.

(16:55'te güncellendi)