Advertisement

ABD'de beklenenden iyi gelen ekonomik verilerin, Fed'in teşvikleri azaltımını daha erken bir tarihe çekebileceği spekülasyonunu tetiklemesiyle Asya Borsaları kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi Ağustos'tan bu yana en sert haftalık düşüşünü kaydetti.

Qantas Airways Ltd., Standard&Poor's'un, Avustralya'nın en büyük havayolu şirketinin kredi notunu indirmesinin ardından yüzde 3.7 değer kaybederek dünkü yüzde 11'lik kaybını genişletti. Nufarm Ltd., Credit Suisse Group AG'nin tarım ilaçları tedarikçisi şirketin Nufarm Ltd. yüzde 1.6 düştü. Advantest Corp., bir gazetenin maliyet kesintisinin başabaş oranını aşağı indireceğini yazması üzerine yüzde 6.1 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi erken saatlerde yüzde 0.1 düşmesinin ardından yüzde 0.2 kazançla 139.76 puana çıktı. Endeks bu hafta yüzde 1.6 ile 23 Ağustos'ta sonlanan haftadan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Fed politika yapıcıları, EKim ayı toplantısının tutanaklarının, Amerikan ekonomisi tahminler dahilinde ilerleme kaydederse aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltmaya başlayabileceğini göstermesinin ardından 17-18 Aralık'ta tekrar toplanıyor.

ABD geçtiğimiz çeyrekte 2012'nin başından bu yanaki en hızlı büyümesini kaydetti ve işsizlik maaşı başvuruları düştü. ABD'de bugün açıklanacak tarımdışı istihdam verisinin, Kasım'da 185,000 kişilik istihdam kazancına işaret edeceği tahmin ediliyor. Malezya bugün ihracatın beklenenin üzerinde arttığını söylerken, Tayland'daki eylemciler, hükümet karşıtı protestolarına yeniden başlayacaklarını söyledi.