Advertisement

(16:08'de güncellendi)

Dolar, ABD'de tarım dışı istihdam verisinin beklenenden daha güçlü bir artış göstermesi ve işsizlik oranının beş yılın en düşüğüne inmesi sonrasında Fed'in parasal genişlemeyi önümüzdeki ay azaltacağı söylentilerinin güçlenmesi ile değer kazandı.

Dolar yen karşısında, tarım dışı istihdamın Kasım ayında 185,000'lik Bloomberg anketi beklentisini aşarak 203,000 artış göstermesi sonrasında ralli yaptı. Ekim ayı tarım dışı istihdam verisi ise 200,000'e revize edilirken, Kasım ayında işsizlik oranı yüzde 7.3'ten yüzde 7'ye düştü. Fed şu anda her ay 85 milyar dolar değerinde tahvil alarak ekonomiye ve borçlanma maliyetlerine destek sağlıyor. Yen, bir danışmanlık panelinin müdürünün, Japon Hükümet Emeklilik Yatırım Fonu'nun tahvil varlıklarını hemen azaltmaya başlaması gerektiğini söylemesi sonrasında erken saatlerde dolar karşısında zayıflamıştı.

Faros Trading LLC yöneticilerinden Brad Bechteli "Tarım dışı istihdamın üst üste iki ayda 200,000 barajını aşması kesinlikle parasal genişlemenin beklenenden daha erken azaltılacağı durumuna güçlü bir etki yapıyor. Veri dolar/yende yükseliş ve gelişen piyasalarda zayıflık sinyalleri veriyor" dedi.

Dolar yen karşısında yüzde 0.9 prim yaparak New York saati ile 08:44'te 102.70 yenden işlem gördü. ABD dolarının 10 büyük para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Dolar Endeksi, yüzde 0.4 yükseldi ve 1,021.55 puana geldi.

(16:08'de güncellendi)