Advertisement

ABD'de istihdam artışının Kasım ayında, ekonomistlerin veri açıklanmadan önceki tahminlerine göre, istihdamın 2005 yılından bu yana en güçlü yıllık artışı göstermesini sağlamaya yetecek kadar güçlü gelmesi bekleniyor.

ABD'de Çalışma Bakanlı tarafından açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin, Bloomberg'in anketine katılan 89 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Ekim ayındaki 204,000'lik artışın ardından 185,000 artması bekleniyor. İşsizlik oranının ise, hükümetin açılmasının ardından kamu çalışanlarının işe dönesi ile birlikte, yüzde 7.3'ten, yaklaşık beş yılın en düşük seviyesi olan yüzde 7.2'ye inmesi öngörülüyor.

İstihdamda son üç aydaki yukarı hareket, firmaların, talebin iyileşeceği ve bunun Amerikalı çalışanlara harcamaları için daha fazla imkan tanıyacağı konusundaki güvenini işaret ediyor. İstihdam verisi ayrıca, Fed politika yapıcılarının varlık alımlarının azaltılmasına ne zaman başlayacaklarını düşündükleri bir ortamda, onların istihdam piyasasının iyiye gittiğin yolundaki düşüncelerinin altını çizebilir.

Pittsburgh'da PNC Financial Services Group Inc. başekonomisti Stuart Hoffman, "Büyümenin istikrarlı seyri bir anlamda tekinsiz bir durum," dedi ve "İstihdam piyasasında zaman içindeki iyileşme, olağanüstü büyüklükteki -aylık 85 milyar dolar ve yıllık yaklaşık 1 trilyon dolar- parasal genişlemenin, 2014 yılına girmekte olduğumuz dönemde, artık gerekli olmayacağını düşündürmeye yeterli " dedi.

Ekonomi 2013 yılında, şimdiye dek, aylık ortalama 186,000'in üzerinde istihdam yarattı. Bu rakam 2012 yılında 182,750 seviyesindeydi. Ortalama istihdam artışı bu yıl, 2005'teki aylık 207,000'den bu yana en güçlü seviyesine çıkmaya hazırlanıyor.

ABD Çalışma Bakanlığı istihdam verilerini bugün TSİ 15:30'da Washington'da açıklayacak. Bloomberg'in anketine gelen istihdam artışı tahminleri 115,000 ile 230,000 arasındaydı.

Çalışma Bakanlığı'nın hanehalklarına anket yoluyla elde ettiği işsizlik oranı için tahminler yüzde 7 ile yüzde 7.5 arasında geldi. Ekim ayında, işsizlik oranı son beş ayda ilk kez yükseldi ve bu durum, 16 gün süren Hükümetin kapalı olduğu dönemde işten çıkarılanların etkisini yansıttı.

Özel Sektör İstihdamı

Kamu kuruluşlarını içermeyen, özel sektör istihdamının, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Kasım ayındaki 212,000'lik artışın ardından 180,000 artması bekleniyor.

İstihdam piyasasında hızlanan iyileşme, Fed'in geçen yıl başlattığı parasal genişlemesinin son turunu daraltma kararı konusunda hızlandırabilir. Aynı zamanda, ekonomiyi daha da hızlandırmak ve tam istihdama dönmek için daha fazla teşviğe ihtiyaç duyuluyor. Bloomberg'in geçen ay düzenlediği ankete katılan 32 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Fed varlık alımlarını Mart ayındaki toplantısında azaltmaya başlayacaj.

New York'ta TD Securities ABD stratejisti Gennadiy Goldberg, müşteriler için 2 Aralık'ta hazırladığı raporunda, "Beklenenden daha güçlü çıkabilecek bir tarım dışı istihdam verisi, Ocak ayı duyurusunun ihtimalinin yarı yarıya orana çıkmasına yardımcı olması ile birlikte, piyasa beklentileri için merkezi rol oynayabilir," dedi.

Bej Kitap

Fed, bu hafta yayınladığı iş dünyası anketi olan son Bej Kitap'ında, imalat sanayi, teknoloji ve konuttaki artışların, Ekim başından Kasım ortasına kadarki dönemde, "vasat ila ılımlı" ekonomik büyümeyi desteklediğini kaydetti.

Fed yetkililerinin toplanmasından iki hafta önce, Fed'in 12 bölgesel branşından gelen raporları içeren Bej Kitap'ta Fed, "İşe almalar ılımlı artış gösterdi ya da fazla değişiklik olmadı," dedi.

İstihdam artışına giden şirketler arasında, en büyük taşeronluk hizmeti sağlayan şirketlerden biri olan Cognizant Technology Solutions Corp. da yer alıyor. Teaneck, New Jersey merkezli Cognizant'ın Başkanı Gordon Coburn'un bu hafta Texas'ta yaptığı konuşmada, yaklaşık 10,000 kişinin işe alınacağını ve 29,000 kişi olan ülke içi işgücünün genişleticleceğini kaydetti.

Coburn, "ABD'de ekonominin istikrar kazanması, müşterilerimize inovasyon ve yatırım konusunda daha fazla rahatlık getirdi" dedi.

İmalat Sektörü İstihdamı

İmalat sanayi istihdamının, Bloomberg anketine göre, artışını dördüncü aya da taşıması bekleniyor.

2 Aralık'ta Institute for Supply Management'ın (ISM) açıkladığı imalat sanayi endeksi, imalat sektörünün Kasım ayında Nisan 2011'den bu yana en hızlı genişlemesini gerçekleştirdiğini gösterdi. Veriler, imalat sanayi istihdamının da Nisan 2012'den bu yana en hızlı artışını yaptığını işaret etti ve bu durum, firmaların ekonomik görünüm konusunda daha iyimser olduğunu gösteriyor.

Fabrikalar istihdamı artırırken, mayıs ayından bu yana artan borçlanma maliyetleri, daha az Amerikalının mortgage kredilerinde refinansmana gitmeleri ile birlikte, bazı finans şirketlerinin çalışan sayısını azaltmasına neden oluyor.

Mortgage Daily'nin Mortgage İstihdam Endeksi'ne göre, mortgage ile ilişkili net 15,282 kişi üçüncü çeyrekte işini kaybetti. Bu, 2007'den bu yana en yüksek rakamı işaret ediyor.

Online mortageg sektörü haberleri yayıncısı Mortgage Daily'den Sam Garcia, "Artan faizler refinansman aktivitesinin azalmasına neden oldu ve buna bağlı olarak, üretim personeline duylan ihtiyaç azaldı" dedi.

Tüketici Harcamaları

Daha fazla istihdam, yükselen hisse senedi fiyatları ve konut fiyatlarındaki iyileşme, ekonominin yaklaşık yüzde 70'ini kapsayan tüketicileri harcamalarını artırmaları için imkan yaratıyor.

Hanehalkı, otomobil gibi büyük kalemler üzerinde harcamalarını sürdüyor. Ward’s Automotive Group'un dün açıkladığı verilere göre, otomobil ve hafif kamyon satışları, Kasım ayında, yıllıklandırılmış rakamla 16.3 milyon oldu ve bu 2007'den bu yana en yüksek düzeyi işaret ediyor.

İstihdam artışının daha da hızlanması, yılın ortasından bu yana durgunlaşan Tüketici Güveninin de artmasına neden olacak. Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi Kasım ayında 85.1'e çıktı. Bu veri Temmuz ayında 85.1 ile altı yılın en yüksek seviyesinne ulaşmıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Aralık 2013 Cuma, 14:40 Misafir 195.000 çıkacak. altın 1260 olacak.
06 Aralık 2013 Cuma, 13:18 tulay.weckbach@hotmail.de cikacak istihdam verisi ve cikmis olan tüketici endeksleri sizi yaniltmasin, noel yaklasiyor, insanlar mecburen harciyor ve noelde artan perakende satislar icin extra dan elemanlar aliniyor, yani noel mevsimi diyorum buna veriler yaniltici o nedenle