Advertisement

Hint rupisi, ülkede muhalefet partinin desteğinin arttığını gösteren anket sonuçları üzerine yükselerek Asya paralarındaki kazançlara öncülük ederken, Tayland bahtı, hükümet karşı protestoların etkisiyle en sert düşüşünü kaydetti.

Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi son 5 günde yüzde 0.15 yükselerek, 2 hafta devam eden düşüşünü sonlandırdı. Hint rupisi, anket sonuçlarının 4 aralıkta Bharatiya Janata Partisi'nin önümüzdeki yılki ulusal seçimlerden önce 5 eyalette yapılacak seçimlerin 4'ünde kazanacağını göstermesi sonrasında 2 ayın en iyi haftasını yaşadı. ABD ekonomisi Eylül'de sonlanan çeyrekte yüzde 3.6 ile 2012'nin ilk yarısından bu yanaki en hızlı büyümesini kaydetti.

Hindistan'da anket sonuçlarının muhalefetteki BJP'nin destek kazanma başladığının görüldüğü eyalet seçimlerinin yaklaştığını hatırlatan Singapur'daki Mizuho Bank Ltd.'ın kıdemli ekonomistlerinden Vishnu Varathan, "İnsanlar bunun yatırımcı ve iş dünyası için olumlu bir gelişme olmasını bekliyor. Asya paralarının geri kalanında da, ABD'den gelen verilerin Fed'in tahvil alımlarını azaltma ihtimalini artırmasından sonra bile çok büyük satışlar yok" dedi.

Hint rupisi, dolar karşısında bu hafta yüzde 1.3 değerlenerek 61.67'ye yükselerek 4 Ekim'den bu yana en büyük haftalık kazanca işaret etti. Yuan yüzde 0.12 güçlenerek 6.0856'ya, Malezya ringgiti de yüzde 0.1 primlenerek 3.2195'e yükseldi. Tayland bahtı yüzde 0.9 zayıflayarak 32.345'e geriledi.