Advertisement

Altın analistleri altının, fiyatların ons başına 1,200 dolara yaklaşması ve güçlenen ABD ekonomisinin Fed'in varlık alımlarını azaltacağı beklentisini güçlendirmesi sonucu, üçüncü hafta da düşüş göstermesini ve böylelikle Şubat 2010'dan bu yana en uzun süreli düşüş serisini gerçekleştirmesini bekliyor.

Bloomberg News'un düzenlediği ankete katılan 16 analist fiyatların gelecek hafta düşmesini beklerken, 11 analist yükseliş öngördü ve iki analist nötr kaldı. Altın fiyatları bu yıl yüzde 27 düşerek 13 yılda ilk kez yıllık bazda kayba ve 30 yılı aşkın sürenin en büyük çaplı düşüşüne yöneldi. Metal 1,200 doların altında en son 28 Haziran'da işlem gördü.

Yatırımcılar bu yıl, fiyatlardaki hızlı düşüş ile birlikte, altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarını her ay düşürdü ve bunun sonucu bu fonların değeri 69.3 milyar dolar eridi. Bazı yatırımcılar, enflasyonda hızlanma olmazken, hisse senetlerinin ve doların ralli yaptığı bir ortamda, metalin değer krouma özelliğine olan güvenlerini yitirdi. Bu hafta açıklanan ABD konut satışları ve imalat sanayi verilerinin beklenenden güçlü çıkması, Fed'in metalin 2011'de rekor seviyeye çıkmasına yardımcı olan parasal teşvikleri azaltmaya başlayabileceği endişesini artırdı.

Kopenhag'da Saxo Bank A/S emtia strateji müdürü Ole Hansen, "ABD büyümesi ivme kazanıyor görünüyor," dedi ve "Altın son dönemde tekrar varlık alımlarının azaltılacağına ilişkin konuşmalardan olumsuz etkileniyor ve olumlu risk ortamı diğer piyasalarda daha iyi yatırım fırsatları sağlıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Altın 4 Aralık'ta ons başına 1,211.75 doalr ile 5 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra bugün 1,228.75 dolar civarında işlem gördü. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi Aralık sonundan bu yana yüzde 2.4 düşerken, küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi  yüzde 16 yükseldi. Bloomberg ABD Hazine Tahvilleri Endeksi yüzde 2.8 kaybetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Aralık 2013 Cuma, 15:09 Misafir bu hafta sert düşüş bekliyorlardı ne oldu, olmadı. herkese altini sattırıp ondan sonar yeniden yükseltecekler anlaşılan. qe azaltılınca altın çok fazla düşer beklentisi bence doğru değil. bir parça düşecektir. belki %6-7. sonar yeniden belirsizlikler altini güçlü kılacaktır. çünkü bundan böyle dünya ekonomisi bir daha asla geri 10 yıl önceki haline dönmez.