Advertisement

ABD'de tarım dışı istihdam, Kasım ayında beklentiden güçlü çıkarken, işsizlik oranı beş yılın en düşüğüne gerileyerek yüzde 7 oldu. Veriler, iş gücü piyasasındaki ilerlemenin ABD ekonomisinde güçlenmeye tetikleyici güç olarak katkı yapacağını gösteriyor.

İstihdam Kasım ayında 203,000 artarken, Ekim ayı istihdam artışı 200,000'e revize edildi. İstihdamdaki bu iki aylık yükseliş, Şubat-Mart aylarından bu yana en büyük iki aylık artış olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan 89 ekonomistin tahmin medyanı istihdamda 185,000'lik artış olacağı yönündeydi.

Tarım dışı istihdamdaki bu toparlanma, yükselen maaş artışları ve daha fazla çalışma saati ile birlikte ABD'de çalışanların harcama eğilimine gireceği anlamına gelirken, şirketlerin taleplerin artacağı konusunda daha çok güven duydukları sinyalini veriyor. Veriler ayrıca, Fed politika yapıcılarının iş gücü şartlarındaki iyileşme ile rekor düzeydeki parasal genişlemenin azaltılacağı zamanı belirleyecekleri görüşüne de vurgu yapıyor.

Bank of the West in San Francisco şef ekonomisti Scott Anderson, "Ekonomide hızlanma gördüğümüz bir çizgideyiz ve bu ilerleyen zamanlarda daha çok tüketicilerin öncülüğünde gerçekleşecek. İlerleyen bir gelir trendi ve akaryakıt fiyatlarında düşüş görürken, yılın başlarında etki etmeye başlayan gelir vergisi artışından giderek uzaklaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD'de istihdamdaki bu artış son üç ayın en dik yükselişi olarak kaydedildi. Bloomberg anketindeki tahminler 115,000 ile 230,000 artış arasında değişiklik gösterdi. Geçtiğimiz aylarda yapılan revizeler, önceki iki ayda gerçekleşen toplam istihdama 8,000'lik artış katkısında bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Aralık 2013 Cuma, 16:29 Misafir altin da 1205 leri̇ görebi̇li̇ri̇z..
06 Aralık 2013 Cuma, 16:14 Misafir piyasalar ters yöne gidiyor. önceden bazı kesimlerin ne çıkacağını bildiği veriler boşuna insanları meşgul ediyorlar