Advertisement

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, otomotivde bu yıl için ihracat hedefini aştıklarını, Avrupa Birliği (AB) bölgesindeki toparlanma devam ederse gelecek sene yeni rekorlara imza atabileceklerini bildirdi.

Sabuncu, yaptığı yazılı açıklamada, tüm ürün gruplarında artışlar yakaladıklarını ve özellikle AB bölgesindeki birçok ülkede yüksek oranlı büyümeler görülmesinin, gelecek adına umut verdiğini belirtti.

Bu yıl için 20 milyar dolar ihracat hedefi öngörüldüğünü vurgulayan Sabuncu, otomotiv endüstrisinde geçen ay 2 milyar 78 milyon dolarlık dış satışa imza atıldığı bilgisini verdi.


Sabuncu, şöyle devam etti:

"Kasım ayındaki 2 milyar 78 milyon dolarlık ihracatla 11 aylık toplam dış satış 19,5 milyar dolara ulaştı. 2012'nin 12 ayında gerçekleştirilen 19 milyar 63 milyon dolarlık ihracat da aşıldı. İhracatta 2 milyar dolarlık eşik, 2008'in eylül ayından bu yana ilk kez aşıldı. AB bölgesine yönelik dış satışlarında yıl içinde sürekli artışlar görülmesi, sektörün umudu oldu. Otomotiv endüstrisi, kasım ayında dış satışlarında büyümesini, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18'e çıkararak Türkiye genelindeki ihracat artışını ikiye katladı. Türkiye'nin ihracat artış hızını sollayarak yolumuza devam ediyoruz. 2008'in eylül ayından bu yana ilk kez 2 milyar dolar eşiğini aşmamız da endüstrimize ayrı bir moral oldu. 2013'ü 22 milyar dolarla hedeflerimizin üzerinde tamamlayacağımızı daha önce duyurmuştuk. 2013'te ihracat hedefimizi aştık. Bundan böyle önümüzdeki yıla odaklandık. AB bölgesinde toparlanma aynı şekilde devam ederse endüstri olarak gelecek yıl yeni rekorlara imza atabiliriz."


- Tüm ürün gruplarında artış


OİB'in kasım ayı ihracat raporuna göre, tüm ürün gruplarında artış görüldü.

Otomotiv yan sanayisi yüzde 11 artış ve 846 milyon dolarla ilk, binek otomobil ürün grubu da yüzde 17 büyüme ve 660 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 36 büyümeyle 427 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda da yüzde 22 büyümeyle 114 milyon dolar ihracat yapıldı. Diğer başlığı altında ise yüzde 32 yükseliş ve 29 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirildi.

Aynı ürün gruplarında yılın 11 aylık dönemi dikkate alındığında ise yan sanayide yüzde 10 büyümeyle 8 milyar 385 milyon, binek otomobillerde yüzde 15 artışla 6 milyar 339 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 16 yükselişle 3 milyar 518 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda da yüzde 3 büyümeyle 965 milyon dolarlık ihracata imza atıldı. Diğer başlığı altındaki ürün grubunda yüzde 12 artışla 338 milyon dolar ihracat yapıldı.

Ülke bazlı ihracat rakamları incelendiğinde ise kasım ayında Birleşik Krallık'a satış, yüzde 50 oranda büyüdü.

Birleşik Krallık'a geçen ay yüzde 50 büyümeyle 228 milyon, Almanya'ya yüzde 20 artışla 317 milyon, Fransa'ya da yüzde 17 yükselişle 221 milyon dolarlık dış satım yapıldı.

Ocak-kasım döneminde, Almanya'ya yüzde 2 büyümeyle 2 milyar 785 milyon, Fransa'ya yüzde 6 yükselişle 2 milyar 181 milyon, Birleşik Krallık'a ise yüzde 59 büyümeyle 1 milyar 973 milyon dolarlık ihracat kaydedildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Aralık 2013 Pazar, 17:52 Misafir "devrim" travmasından kurtulup kendi markamızı yapalım artık. toplumun en çok kullandığı smart phone ve otomobil mutlaka yerli marka türevlerine sahip olmalı. smart phone için aselsan, havelsan, tubitak ve üniversite konsorsiyumları ile desteklenecek özel şirket birliktelikleri alasını yapamaz mı?
08 Aralık 2013 Pazar, 17:49 Misafir otomobil ihracatımızdaki katma değer payımız ne peki? %25. yani 1 adet 100 tl lik satış için 75 tl ithalat yapıyoruz. yani, başkalarının bize lütuf gördüğü marka ve modellerin sırf işçilik ve fabrika yönetim verimliliğimiz daha iyi diye bazı üretimleri ülkemizde yapılıyor hepsi bu. turizm, inşaat, tekstil, hizmet, tarım, savunma sanayi gibi marka olma ve katma değeri yüksek alanlarımıza ağırlık vermeliyiz. kendi marka otomobilimizi üreteceklere de destek olmalıyız. ötesi milyarlarca iş saatini karın tokluğuna kullanmak demek. bu otomotiv ihracıda öyle bir şey.birleşin kendi markanızı yapın.