Advertisement

ABD’deki Berkeley Üniveristesi Ekonomi profesörü Barry Eichengreen, Avrupa Merkez Bankası’nın deflasyon tehdidi ile başa çıkmak için Fed'in yaptığına benzer bir parasal genişlemeye gitmesi gerektiğini savundu.

Eichengreen, "Avrupa ekonomisinin gerçek bir deflasyon problemi var ve AMB bunun üzerine düşmüş değil. Bankanın bir çeşit parasal genişlemeye gitmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.
    
AMB’nin, Fed ve İngiltere merkez bankasının adımlarını kopyalaması gerektiğini belirten Eichengreen, "Bankalara para enjekte etmeli ve bankaları bu parayı kredi olarak vermeleri için teşvik etmeli" dedi.
    
Eichengreen, ayrıca bazı ekonomistleri Avrupa konusunda çok iyimser bulduğunu, Avrupa'nın akut finansal krizi geride bıraktığını, ancak gelecek yılda sorun yaşamaya devam edeceğini, Yunanistan'da bir politik kriz beklediğini de vurguladı.

Öte yandan Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, "AMB'nin sorumlu para politikası izleyeceğine güveniyorum " sözleriyle AMB’nin politikalarına destek verdi.

Düşük faiz oranlarının borç servis maliyetlerini düşürerek bütçeleri kolaylaştırdığını belirten Schaeuble, olası problem olarak küresel finansal piyasalarda aşırı likidite olmasını gösterdi. Ancak schaeuble, "Aşırı likidite sadece AMB'nin karşı karşıya olduğu bir problem değil" diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Aralık 2013 Salı, 11:49 Misafir berkeley profesörü ab'ye akıl vereceğine otursun üniversite ders kitaplarında ekonomi teorisini nasıl öğreteceğine kafa yorsun. (eğer parayı bedavaya helikopterden herkese dağıtıyorsak). bu sürdürülemez, bu sorumsuzluktur. aynen almanya'nın dediği gibi...