Advertisement

(16:33'te güncellendi)

Brent petrolü fiyatları, Almanya'da sanayi üretiminin beklenmedik şekilde üst üste ikinci ayda da gerileyerek Avrupa ekonomisindeki toparlanmanın dengesiz olduğuna işaret etmesi sonrasında düşüş yaşadı.

Petrol vadelileri Londra'da, Almanya'da üretimin Eylül'de yüzde 0.7 düşmesinin ardından Ekim ayında da yüzde 1.7 azaldığını gösteren veriler ile yüzde 1 kadar geriledi.

Oslo merkezli Nordea Markets analistlerinden Thina Saltvedt, "Bugün piyasada hareketliliğe yol açabilecek tek şey Almanya verileriydi. Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta dik bir şekilde yükseldi, bu nedenle bir nebze kâr alımı oldu. Bu hafta açıklanacak büyük bir makro ekonomik veri yok, o yüzden Almanya verileri daha fazla önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1.06 kadar düşerek 110.55 dolara kadar gerilerken, Londra saati ile 13:15'te ICE Futures Europe Borsasında 110.89 dolardan işlem gördü. Avrupa gösterge petrolü Brent ile Batı Teksas ham petrolü (WTI) arasındaki fark 13.21 dolar ile 19 Kasım kapanışından bu yana en düşük seviyeye doğru ilerliyor. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 9 aşağısında seyretti.

Ocak vadeli WTI petrolün varil fiyatı ise New York Mercantile Exchange borsasında büyük bir değişiklik yaşamayarak 97.66 dolar seviyesinden işlem görürken, 200 günlük ortalama fiyat 98.53 dolarda. Kontrat altı günlük tırmanışın ardından 6 Aralık'ta da 27 sentlik artışla 97.65 dolar olmuş ve 29 Ekim'den bu yana en yüksek fiyattan kapanmıştı.

(16:33'te güncellendi)