Advertisement

Çin'de ihracat rakamları ve ABD'de de tarımdışı istihdam verisinin beklentinin üzerinde gelmesinin, yatırımcıların, Fed'in teşvikleri azaltmasının küresel ekonomik toparlanmayı olumsuz etkilemeyeceği inancını desteklemesiyle Asya Borsaları 4 gündür ilk kez artış kaydetti.

Satışlarının yüzde 73'ünü Kuzey Amerika'da kaydeden elektrik aletleri üreticisi Techtronic Industries Co. yüzde 1.2 yükseldi. Hindistan'ın en büyük bankası State Bank of India, S&P BSE Sensex Endeksi'nin rekor düzeyde kapanması üzerine yüzde 1.8 primlendi. Avustralya'nın en büyük sigorta şirketi QBE Insurance Group Ltd., şirketin Kuzey Amerika'daki operasyonlarına bağlı olarak 250 milyon dolar zarar yazmasından ötürü 250 milyın dolar zarar açıklamasının ardından yüzde 22 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 kazançla 140.58 puana çıkarak, Ağustos'tan bu yanaki en sert haftalık düşüşünden geri sıçradı. Endeksteki 10 sektör grubunun hepsi yükselirken, kazançlara bilgi teknolojisi ve sanayi şirketleri öncülük etti.

ABD'de güçlü gelen tarımdışı istihdam verisinin Amerikan ekonomisinin tahvil alımlarının azaltımına dayanabilecek kadar güçlü olduğu inancını desteklediğini belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın yatırım stratejisi müdürü Shane Oliver, "Piyasa değerlemeleri mantıklı, parasal koşullar da çok gevşek olmaya devam ediyor. Kârlar önümüzdkei yıl ilerleme gösterecek" dedi.

Japon Topix Endeksi yüzde 1.6, Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1 ve Yeni Zelanda NZX 50 Endeksi yüzde 0.1 yükselirken, S&P/ASX 200 Endeksi de yüzde 0.8 geriledi. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.2 yukarıda seyrediyor.