Advertisement

İstanbul bugün yoğun kar yağışına ve hava muhalefetine rağmen önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Türk –İran İş Forumu, her iki tarafın da üst düzey katılımıyla gerçekleşti Forumun zamanlaması tam da İran’a olan uluslararası ambargonun kısa süreli olsa da kalkmasından sonra yapılması dolayısıyla ilgiyi büyüttü.

İkili iş görüşmelerinin halen devam ettiği foruma Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel açıklamaları damga vurdu. Şenel, Türkiye ile İran’ın sınıra sıfır noktasında bir ortak sanayi bölgesi kurulmasına yönelik çalışmalara başlandığını söyledi. Şenel ayrıca, iki ülke arasında ilk 10 ayda 13,5 milyar dolar olan ticaret hacminin, 2015’te 30 milyar dolara çıkmasını hedeflediklerinin de altını çizdi.

Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ali Osman Ulusoy, sanayi bölgesinin nerede kurulucağına ilişkin soruya, “Zafer Çağlayan ile Türkiye Odalar  ve Borsalar Birliği’nde 13 sene beraber çalıştım. Son seyahatimizi beraber yapacağız. Görüşmemizde de bu konuyu arz ettim. Biz Van'da bir toplantı yapılacağını düşünüyoruz. Van'ın en yakın bölgesi Urumiye’dir. Urumiye bizim hududumuzdur. Düşünüyorum ki Van'da bir bölge toplantısı yapılacak. Bu bölge toplantısında nereye kurulacağını açıklamak daha doğru olur. Ama en büyük olasılık Urumiye’dir dedi..

Başkan Ulusoy ayrıca, kısa süreli ambargonun kaldırılmasıyla ilgili de, İran İslam Cumhuriyeti toplumu tüketici bir toplum. Bize çok yakın, bizim ülkemizi çok iyi bilen bir toplum. 3 Milyon insan 2012 yılında Türkiye'ye geldi. Ambargoyu biz zaten % 50 kaldırmıştık, daha fazlasını da kaldırmıştık. Son konularla ilgili biz Halk Bankası’yla altın pazarlıklarıyla ve transferlerle bu işi zaten yürütüyorduk. Özellikle vurgulamak istiyorum ki, ambargonun kalkması bizim ihracat ve ithalatımızı, bizim dostluklarımızı, ticaretlerimizi

gelecek için çok daha iyi düzeltecek. Sayın Cumhurbaşkanımız 2015 için 30 milyar dolar hedeflemişti. İnanıyorum ki 2015’te 30 milyarı da aşacak, daha da ileriye gideceğiz. Ambargo tam bitmiş değil ama bana göre bitmiştir. Düşüncelerimiz hep bu yöndeydi. Limanlarımıza gemiler gelmeye başladı. Avrupa ülkelerinden bazı emtia ile geliyor. Bizim anlaşmalarımız altın ticaretini de zedelemeyecek ithalat ve ihracatımızı da artıracak ve İran la olan dostluklarımız gelişecek” dedi.

Burak Karagöz

bkaragoz@bloomberght.com