Advertisement

İsrail merkez bankası eski başkanı Stanley Fischer, ABD Başkanı Barack Obama'nın Fed başkan yardımcılığı görevi için en önde gelen adayı olarak görülüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan ve kararın kesinliği olmadığı için kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir yetkiliye göre, 70 yaşındaki Fischer, şu anda Janet Yellen'ın yürüttüğü başkan yardımcılığı görevine gelebilir. Aynı kişiye göre Beyaz Saray kararı bu hafta açıklamayı planlamıyor.

Süreçle ilgili bir başka yetkiliye göre ise Obama görevi Fischer'a teklif etmiş durumda, Fischer ise bu teklifi kabul etti. Yetkili kişi aynı zamanda kararı Obama ve başkanlık için şu anda Senato'dan onay bekleyen Yellen birlikte aldı.

Daha önce mevcut Fed Başkanı Ben S. Bernanke ile ortak bir araştırmaya imza atan, New York Üniversitesi ekonomisti Mark Gertler,  "Yellen ve Fischer'ın birlikte çalışarak ikna gücü kuvvetli bir ekip yaratacaklarını düşünüyorum. Fischer bir merkez bankası yetkilisinde olması istenen özelliklere sahip; bilgili, deneyimli ve baskı altında serin kanlı. Akademik geçmişi ise saygı duyulası ve etkileyici" ifadelerini kullandı.