Advertisement

-ABD bütçe konusunda anlaştı

ABD'de bütçe müzakerelerinde anlaşma sağlanarak, otomatik harcama kesintilerinin önümüzdeki 2 yılda 63 milyar dolar azaltılmasına karar verildi. Anlaşmanın Senato ve Temsilciler Meclisi onayından geçmesi hâlinde federal hükümetin Ocak'ta kapanma riski de ortadan kalkacak.

Müzakereciler 3 yıldır devam eden mali restleşme döngüsünü kırarak, otomatik harcama kesintilerini önümüzdeki 2 yılda 63 milyar dolar gevşetilmesi ve bütçe açığının 23 milyar dolara indirilmesi konusunda anlaştı.

-Fed başkan yardımcılığına Fischer getirilebilir

Eski İsrail merkez bankası Guvernörü Stanley Fischer, ABD Başkanı Barack Obama'nın Fed başkan yardımcılığı görevi için en önde gelen adayı olarak görülüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan ve kararın kesinliği olmadığı için kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir yetkiliye göre, 70 yaşındaki Fischer, şu anda Janet Yellen'ın yürüttüğü başkan yardımcılığı görevine gelebilir. Aynı kişiye göre Beyaz Saray kararı bu hafta açıklamayı planlamıyor.

-Fed rezerv faizlerini indirmeyi görüşüyor

Fed yetkilileri, yatırımcıları tahvil alımlarını azaltmanın, para politikasını sıkılaştırmak ile aynı şey olmadığını göstermek amacıyla, bankalara rezerv fazlaları üzerinden ödenen faizi indirme tartışmasına yeniden geri döndü.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, 5 Aralık'ta merkez bankasının faiz görünümleri konusundaki iletişimini iyileştirme yollarını ararken, şu anda yüzde 0.25 olan faizi indirmenin de değerlendirilen seçenekler arasında olduğunu söyledi.

-ABD hisseleri "anlaşma" sonrası sert düştü

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin rekor seviyeyi görmesinin ardından, bütçe görüşmelerinde anlaşma sağlanmasıyla Fed'in tahvil alımını azaltmasının kolaylaşacağı söylentilerinin artmasıyla düşüşü ikinci güne taşıdı.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.1 gerileyerek günü 1,782.05 puanda tamamladı ve 8 Aralık'taki zirve rerkorunun ardından gerçekleştirdiği iki günlük kayıpları yüzde 1.5'e çıkardı. Bugünkü gerileme aynı zamanda 7 Kasım'dan bu yana en dik düşüş olarak kaydedildi.

-Avrupa hisseleri düşüşü 2. güne taşıdı

Avrupa hisseleri, yatırımcıların ABD'de bütçe anlaşması ve Fed'in teşvikleri azaltma zamanını değerlendirmesiyle düşüşü ikinci güne taşıdı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 düşüşle günü 313.3 puandan kapattı. Dünya genelinde merkez bankalarının faiz oranlarını uzun süre rekor düşük seviyelerde tutacaklarını belirtmelerinin ardından, gösterge endeksi 2013'te yüzde 12 ralli yaptı.

-Yen 6 ayın en düşüğünden toparlandı

Yen, küresel hisselerdeki düşüş ile güvenli varlıklara olan talebin artması ve Japonya para biriminin yaşadığı son düşüşün haddinden fazla olduğu söylentileri ile dolar karşısında altı aya yakın bir sürenin en düşüğünden toparlandı.

Yen dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek New York saati ile 13:35'te 102.56 yen seviyesine gelirken, dün 103.39 yen ile 23 Mayıs'tan bu yana en zayıf seviyeye gerilemişti. Yen euro karşısında ise büyük bir değişiklik yaşamadı ve 141.50 seviyesinde. Euro dolar karşısında 29 Ekim'den bu yana en yükseğe dokunmasının ardından, yüzde 0.3 prim yaparak 1.3797 dolardan işlem gördü.

-Petrol fiyatları düşüyor

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) verilerinde rafineri ürün stoklarında artış kaydedilmesinin ardından, altı haftanın zirvesinden düştü.

Ocak vadeli WTI kontratı 48 sent kayıpla, Nymex'te 09:29'da varil başına 98.03 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 28 Ekim'den beri en yüksek kapanış olan 98.51 dolara çıktı. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 22 altında seyretti.

Ocak vadeli Brent 60 sent düşüşle Londra merkezli ICE Futures Europe'da 108.78 doları gördü. Brent petrol ile WTI arasındaki fark 10.75 dolar oldu. Fark dün 8 Kasım'dan beri en düşük kapanış bazlı fiyat olan 10.87 dolar olarak kaydedilmişti.

-Altın üç haftanın zirvesinden düştü

Altın New York'ta, Ekim ayından bu yana görülen en hızlı bir günlük rallinin, Fed'in varlık alımlarını azaltmaya hazırlanmakta olduğu endişelerinin arttığı bir ortamda, talebi azaltabileceği spekülasyonuna bağlı olarak, son üç haftanın zirvesinden gevşedi.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 düşerek, New York saati ile 07:40'ta ons başına 1,256.60 dolara geriledi. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 27 altındaydı. Spot altın Londra'da yüzde 0.4 düşerek, ons başına 1,257.11 dolara indi.