Advertisement

İtalya'da Enrico Letta liderliğindeki geniş tabanlı koalisyon hükümeti, parlamentonun alt ve üst kanadında güvenoyuna sahip olduğunu gösterdi.


Letta hükümeti çift kanatlı parlamenter sistemin alt kanadı ve 630 sandaleyeli Temsilciler Meclisi'nde 212'ye karşılık 379 oyla güvenoyu alırken, 315 sandalyeli üst kanat Senato'da akşam saatlerinde yapılan oylamada da 127'ye karşılık 173 senatör hükümet lehine oy kullandı. Böylelikle Letta ve kabinesi, parlamentoda çoğunluğa hakim olduğunu kanıtladı.


Letta, Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, güven oylamalarını hükümeti açısından "2014 için yeni bir başlangıç" olarak niteledi.


Koalisyon ortağı Silvio Berlusconi ve partisi Forza Italia'nın hükümetten desteğini çekmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Başbakan Letta'dan parlamentoda güvenoyu aramasını istemişti.


Bu arada, ülkenin kuzeyinde birkaç gün önce vergilerin yükseltilmesine karşı çiftçilerin başlattığı ve ülke geneline yayılan "Forconi" adıyla anılan gösteriler devam ediyor.

AA