Advertisement

ABD'nin ve dünyanın en ilgi çeken şehirlerinden New York, bu yıl turist sayısında yeni bir rekor daha kırarak 54 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

New York Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2013'te kenti ziyaret eden turist sayısını 54.3 milyona ulaştığı bildirildi.

New York'a gelen turist sayısındaki artış geçen yıllara göre kısmen düşüş gösterse de toplam ziyaretçi sayısı 54.3 milyona ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Şehri, geçen yıla göre 1.6 milyon daha fazla turist ziyaret ederken, bu rakamlar New York Belediyesi tarafından 2015 yılı için konulan 55 milyon ziyaretçi hedefinin 2014 yılında yakalanacağının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

''Büyük kırmızı elma'' ile sembolize edilen New York'un turist sayısını artırması ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Bloomberg, ''Turizm şehrimizin ekonomisi için hayati bir rol oynuyor. Son 12 yıl boyunca ulusal ekonomideki kötü gidişe rağmen, yaptığımız çalışmalar şehrin çekiciliğini artırdı ve diğer şehirlerin hepsinden daha iyi bir şekle büründürdü'' ifadelerini kullandı


- 2013 turizminden 58.7 milar dolar gelir

Belediyenin bu yıl içinde 39.4 milyar dolarlık harcama yaptığı açıklanırken, kente gelen turistlerin bıraktığı paranın ise yıl sonunda 58.7 milyar dolara ulaşacağı bildirildi. Bu rakam 2012'de 55 milyar civarındaydı.

Öte yandan New York'u görmeye gelen 55 milyona yakın turistin sadece 11.4 milyonu yurtdışından gelirken, kalan 43 milyon ziyaretçiyi ABD'nin diğer eyaletlerinden gelenler oluşturuyor.