Advertisement

Mandela son yolculuğuna uğurlanıyor

Güney Afrika'nın eski devlet başkanı Nelson Mandela'nın naaşı halkın ziyaretine açılışının ikinci gününde başkent Pretoria'daki hükümet merkezine (Union Buildings) getirildi.

Askeri hastaneden 07.00'da alınarak eskortlar ve yoğun güvenlik önlemleri altında, oluşturulan özel yoldan, siyah bir minübüs içinde hükümet merkezine getirilen naaşa, asker ve polis helikopterlerinin de refakat ettiği görüldü.

Hükümet merkezinden önceki son güzergah olan Madiba Caddesi'nde erken saatlerden itibaren toplanan yüzlerce kişi naaşın geçişini şarkılar söyleyerek ve dans ederek bekledi.

Mandela'nın naaşı, getirildiği hükümet merkezinde törenle yeniden katafalka yerleştirildi.

Bugün ve yarın ziyarete açık kalacak olan naaş, 17.00'da törenle yeniden askeri hastaneye götürülecek.

Geçen hafta perşembe günü Johannesburg'un Houghton semtindeki evinde 95 yaşında hayatını kaybeden Mandela, pazar günü doğum yeri Kunu'da toprağa verilecek.

 

-Halk renkli görüntüler oluşturdu

Nelson Mandela'nın naaşını görmek için sabah saatlerinden itibaren Güney Afrika hükümet merkezi (Union Buildings) çevresinde toplanan halk, renkli görüntüler oluşturdu.

Naaşın, muhafaza edildiği askeri hastaneden konvoyla getirildiği hükümet merkezinin çevresinde belirlenen noktalarda uzun ziyaretçi kuyrukları oluştu.

Slogan, şarkı ve danslarla duygularını ifade eden halk, saatleri bulan bekleme süresine rağmen Mandela'yı son defa görme isteklerinden vazgeçmedi. On binlerce kişi, Mandela'nın naaşını ziyaret etmek için hükümet merkezinin çevresinde toplandı.

Mandela hayranı bir genç kız, beş saatttir kuyrukta beklediğini belirterek, "Mandela'ya son defa saygılarımı sunmak ve veda etmek istiyorum. Bizim için bir çok şey yaptı. Her şeyden önce eğitim sağladı. Bugün kamuda çalışıyorsak bu, Mandela sayesindedir" dedi.

Kuyruktaki bekleyişinin 7 saati bulduğunu ifade eden bir diğer genç kız da "Mandela ,özgürlüğümüz için mücadele verdi. Onu görmek için buradayım" diye konuştu.

Bekleyişin yıldırmadığı bir Mandela hayranı ise duygularını, "Hiç önemli değil. Atama, her şeyime, rol modelime, ilham kaynağıma, Mandela'ya veda etmek isityorum. Bu nedenle çok mutluyum" sözleriyle ifade etti.

Mandela'nın naaşını görmek için Güney Afrikalı eşi ve iki oğluyla kuyrukta bekleyen Türk vatandaş Mehmet Ali Aydoğmuş da efsanevi lider için "İnsanlık ve barış adına değeri ölçülemez bir şahsiyet" ifadesini kullandı.