Advertisement

Konu hakkında bilgi sahibi olan fakat ismini açıklamak istemeyen kaynakların New York Times'a verdikleri bilgiye göre, JP Morgan Chase & Co, ABD hükümetinin şirkete, Bernard Madoff'un Ponzi oyununun işaretlerini görmezden geldiği sebebiyle açtığı soruşturmayı çözümlemek için 2 milyar dolar ödeyebilir.

Gazetenin haberine göre, şirket ile hükümet, dava tecil anlaşması ve 1 milyar doları aşkın cezayı içinde bulunan anlaşmayı yakın bir zamanda imzalayacaklar. Finansal regülatörler geri kalan cezayı da şirketin para aklamayı önleyici tedbir sistemindeki boşluklar nedeniyle kesecek.

Bloomberg'in Ekim'deki haberinde şirketin dava tecil anlaşması görüşmelerinin sürdüğü açıklanmıştı. Bu anlaşmalarda, hükümet cezai yaptırım karşılığında şirkete belirli bir süre dava açmamayı kabul ediyor ve eğer şirket program ve yönetmeliklerini yasalara uygun hale getirirse davayı düşürüyor.

57 yaşındaki CEO Jamie Dimon, JP Morgan'ın başını ağrıtan soruşturmaları anlaşmaya bağlamaya çalışırken, regülatörlerle ilişkileri güçlendirmek için de şirket içi kontrollerini gözden geçiriyor. Madoff kurbanları adına yapılan suçlamalara karşı yıllarca savaşan Wall Street şirketlerinden biri olan JP Morgan, Madoff'un sahtekarlığını, kazançlarını devam ettirmek için görmezden gelmekle suçlanıyor.

Öte yandan, ABD'nin varlıklar bakımından en büyük bankası olan JP Morgan, gelecek sene Asya'da birleşme ve satın alma değerlerinde, bu seneki düşüşten sonra yüzde 30 artış bekliyor. Soruşturmalara harcanan ve harcanacak olan kaynaklar sebebiyle, CEO Dimon yönetiminde bu Ekim'de ilk kez çeyrek dönem zararı veren JP Morgan, Asyalı birleşme danışmanları sıralamasında yükselmesiyle bir nebze rahatlayabilir.