Advertisement

ABD Kasım ayı perakende satışları, Amerikalıların otomobil satın alımları ve tatil alışverişi sezonuna girilirken indirimlerden faydalanmalarıyla tahminlerin üstünde çıktı.

Washington'dan gelen Ticaret Bakanlığı verilerine göre, perakende satışları Ekim'de yüzde 0.6 yükselmesinin ardından, Haziran'dan beri en büyük artışla yüzde 0.7 ilerledi. Bloomberg anketine katılan 83 ekonomistin tahminlerinin medyanı, yüzde 0.6 yükseliş olarak gerçekleşmişti. Otomotiv sektörü hariç satışlar, yüzde 0.4 artarak, yine tahminlerin üstünde çıktı.

Yükselen hisseler, artan konut fiyatları ve daha güçlü istihdam büyümesi, Tüketici Güvenini destekleyerek hane halkı harcamalarının bu çeyrekte dört senenin en zayıf performansından yukarı çıkması ihtimallerini kuvvetlendirdi.

Veri öncesinde konuşan New York merkezli Societe Generale'in ekonomisti Brian Jones, "Tüketici temeli sağlam. Muhtemelen güçlü tüketimin daha da ileri gideceğini göreceğiz" diye belirtti.

Bloomberg anketinin tahminleri yüzde 0.2 ile yüzde 1.2 artış aralığında gerçekleşmişti. Ekim ayı verileri yüzde 0.4'ten revize edilmişti.

Bugün diğer verilerde, ABD'de işsizlik başvurularının geçen haftadan arttı ve Kasım ayında ithalat edilen ürünlerin maliyeti düşüşün 2. ayına girdi.