Advertisement

(15:45'te güncellendi)

Altın New York'ta, düşük fiyatlardan fiziki talep işaretleri gelebileceği ve Fed'in varlık alımlarını azaltabileceği beklentilerinin birbirini dengelemesi ile birlikte, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanıyor.

ABD'de Temsilciler Meclisi dün federal bütçe planını onayladı ve bu durum, planın ekonomiyi destekleyeceği ve Fed'in varlık alımlarını azaltmaya başlamasını kolaylaştıracağı spekülasyonunu güçlendirdi. Şanghay Altın Borsası'nda, gösterge spot kontratı olan yüzde 99.99 saflıktaki altının işlem hacmi bugün 28 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Altın, bazı yatırımcıların metalin değer koruma niteliğine olan güvenlerini yitirmeleri ve Fed'in ekonomideki iyileşme ile birlikte varlık alımlarını azaltacağı spekülasyonu ile, 13 yılda ilk kez yıllık bazda kayba yöneldi. Altın vadeli kontratları, 6 Aralık'ta, geçen hafta ABD'de tarım dışı istihdamın Kasım ayında beklenenden daha fazla artmasının ardından 1,210.10 dolara inerek 5 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Mumbai, Hindistan merkezli AnandRathi Commodities Ltd.'nin araştırma analistlerinden Abhishek Chinchalkar, bugünkü raporunda, "Altın, Çin'de bir miktar artış gösteren talepten destek buluyor," dedi ve "Bütçe planının onaylanması Fed'e varlık alımlarını azaltmaya başlaması konusunda daha fazla bir güç verdi. altındaki hareketlerin, gelecek haftaki Fed toplantısına yaklaşırken, çırpıntılı olmasını bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 yükselerek, New York saati ile 07:56'da, ons başına 1,228.30 dolara çıktı. Fiyatlar, dün yüzde 2.6 ile 1 Ekim'den bu yana en hızlı düşüşünü göstermesinin ardından bugün yüzde 0.7 kadar yükseldi ve yüzde 0.4 kadar düştü. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yakınlarındaydı. Spot altın Londra'da yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,229.57 dolara çıktı.

ETF Varlıkları

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları dün, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 7.6 ton düşerek, Kasım 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bloomberg'in 6 Aralık'ta düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin yüzde 34'ü, Fed'in 17-18 Aralık'taki toplantısında aylık 85 milyar dolar olan varlık alımlarını azaltma kararı alacağını düşünüyor. Bu oran, 8 Kasım'daki ankette yüzde 17 seviyesindeydi.

Mart vadeli gümüş kontratları, New York'ta, yüzde 0.6 yükselerek ons başına 19.56 dolara çıktı. Fiyatlar dün yüzde 4.4 ile 31 Ekim'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi ve gümüş destekli ETF'lerdeki varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 11 Aralık'ta, 95.3 ton düştü. Böylelikle gümüş ETF'lerinden Haziran ayından bu yana en büyük çaplı çıkış gerçekleşti.

Mart vadeli palladyum yüzde 0.4 yükselişle ons başına 722.90 dolara çıkarken, Ocak vadeli platin fazla değişmeyerek ons başına 1,365 dolarda kaldı.

(15:45'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Aralık 2013 Cuma, 11:25 Misafir dikkat edilirse altin piyasaya, hemen yükselenecekmiş gibi pompalaniyor. fakat altin daha dip noktayi görmedi, 900-1100 dolar arasi olabilir, yakalayana bol kazançlar.
13 Aralık 2013 Cuma, 09:37 Misafir şu 2014 gelsede çıksa şu altın yaaa bekle bekle ağaç oldum