Advertisement

(15:18'de güncellendi)

Brent petrolü, Afrika'nın en büyük petrol rezervlerine sahip olan Libya'da petrol limanlarının yeniden açılması öncesinde, haftalık düşüşe hazırlanıyor.

Petrol vadelileri Londra'da yüzde 0.4 gerilerken, hafta genelinde ise yüzde 2.9 kayıp yaşadı. Libya'nın doğusundaki terminaller dört aylık aranın ardından 15 Aralık'ta açılacak. Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatlarının ise Fed'in gelecek hafta gerçekleştireceği toplantıda tahvil alım programında azaltmaya gidebileceğ söylentileri arasında önümüzdeki günlerde düşebileceği öngörülüyor.

Kopenhag'ta bulunan Saxo Bank A/S yöneticisi Ole Hansen, "Brent'teki düşüşün sebebi olarak söylenebilecek tek şey var, o da Libya. Hâlâ resmi olarak onaylanmamış olsa da, Libya'daki arzın geri geldiğini görme ihtimali var, bu nedenle Brent'e olan desteklerde biraz geri çekilme yaşanıyor" dedi.

16 Aralık'ta vadesi dolacak olan Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 25 sent düşerek yerel saat ile 12:28'de 108.42 dolar oldu. Daha aktif işlem gören Şubat vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 26 sent gerileyerek 108.12 dolardan işlem gördü. Brent petrol ile WTI arasındaki fark dünkü 11.06 dolardan, bugün 11.36 dolara çıktı.

Ocak vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex'te 44 sent düşüşle 97.06 dolara geriledi. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 33 altında seyretti. Vadeliler 2013 yılı içerisinde şimdiye kadar yüzde 5.7 yükselerek, son beş yılın dördüncü yıllık artışına yöneldi.

(15:18'de güncellendi)