Advertisement

ABD'nin bütçe konusunda anlaşması ve ilerleme kaydeden ekonomik verilerin, Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı spekülasyonunu desteklemesiyle Hint rupisi bu hafta Asya paralarındaki düşüşe öncü oldu.

Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi son 5 günde yüzde 0.2 düşerek, 1 ayın en kötü haftasını kaydetti. ABD'de Temsilciler Meclisi otomatik harcama kesintilerini gevşetecek, bütçe açığını azaltacak ve hükümetin bir kez daha kapanmasını önleyecek 2 yıllık bütçe anlaşmasını onaylarken, perakende satışlar Kasım'da Haziran'dan bu yana en büyük artışını kaydetti.

ABD'de perakende satışlarının çok güçlü gelmesinden bu yana insanların Fed'in Aralık'ta tahvil alımlarını azaltma ihtimalini daha fazla fiyatladığını söyleyen Credit Suisse AG'nin Döviz stratejistlerinden Trang Thuy Le, "ABD'nin bütçe konusunun artık sorun olmaması, Fed'in kolaylıkla Aralık'ta tahvil alımlarını azaltabileceği anlamına geliyor" dedi.

Hint rupisi, dolar karşısında bu hafta yüzde 1.1 zayıflayarak 62.0750'ye gerileyerek 3 haftadır devam eden kazançlarını sonlandırdı. Endonezya rupisi yüzde 1 değer kaybederek 12,083'e gerileyerek Ekim sonundan bu yanaki kayıplarını yüzde 6.7'ye indirdi.

Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını 17-18 Aralık'ta azaltacağını düşünen ekonomistlerin oranı
6 Aralık'taki ankette 2 katına çıkarak yüzde 34 oldu.