Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:41'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, Fed'in gelecek haftaki toplantısı öncesinde, AstraZeneca Plc'nin kazançlarının PSA Peugeot Citroen'in düşüşünü bastırması ile büyük bir değişiklik yaşamayarak, üst üste ikinci haftalık düşüşü gerçekleştirdi.

AstraZeneca altı ayın zirvesine yükselirken yükselirken, Peugeot ise General Motors Co.'nun Fransız otomobil üreticisindeki bütün hisselerini satacağını açıklaması ile beş yılın en büyük düşüşünü yaşadı. RSA Insurance Group Plc, CEO Simon Lee'nin istifası ile yüzde 7.2 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek günü 309.75 puandan tamamladı. Gösterge endeks, ABD'deki ekonomik verilerin Fed'in teşvik alımını azaltacağı spekülasyonlarını arttırmasıyla bu hafta yüzde 2.1 düştü.

Zürih'te bulunan Swiss Rock Asset Management AG fon yöneticisi Martin Schlatter, "Fed'in 17-18 Aralık toplantısında azaltmaya başlayıp başlamayacağı hakkındaki tartışma piyasalar üzerinde etkili oluyor. Herhangi bir hareket beklemiyoruz, bu nedenle şu andaki zayıflığın bir satın alma fırsatı olduğu görüşündeyiz" dedi.

Bloomberg'in 6 Aralık tarihli anketinde Fed'in tahvil alımını 17-18 Aralık toplantısında azaltmasını bekleyen ekonomistlerin oranı yüzde 34 olarak gerçekleşti. Bu oran 8 Kasım anketinde yüzde 17'ydi.

(19:41'de güncellendi)