Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa'daki finansal regülatörler, geçtiğimiz hafta 340 ile 1,240 dolar arasında dalgalanan Bitcoin'i kullanan tüketicilerin arz ettikleri risklere karşı uyarıda bulundu.

Financial Times gazetesinin haberine göre Avrupa Bankacılık Otoritesi cuma günü, elektronik para birimlerindeki sert dalgalanmalardan kaynaklanan riskler ve dijital cüzdanların hacklenmesi tehlikesi ve kullanıcıların yasal korumalarının eksikliğine karşı uyarı açıklaması yayınlayacak.

Uyarı hamlesi, dünya genelinde yetkililerin, düzenlenmeyen siber para birimlerinin artan değeri ve hızlı genişlemesini kontrol altına alma çabaları bağlamında geldi.

Çin Merkez Bankası bu ay, son aylarda popüleritesi artan sanal paranın denetlenmesine yönelik bir adım atarak, Çinli bankaların Bitcoin işlemlerini sigorta etmesi ve işlem yapmasını yasakladı.

Ancak Fed Başkanı Ben Bernanke'nin geçtiğimiz ay, kara para aklamayı önleyebilirse, sanal paraların faydalı olabileceğini söylemesiyle birlikte diğer merkez bankası daha pozitif bir yaklaşım benimsedi.

Yatırımcılar heyecanla sanal paraları benimserken, yetkililer, bu fenomenin aynı zamanda platformlar ve hesapların hacklenmesini, rüşvet, kara para aklama ya da yasadışı silah ve ilaç alımlarını artırmasından ötürü endişeli.

EBA'nın uyarısı, Londra'daki regülatörün yaptığı 2. uyarı oldu. AB regülatörleri, Bitcoin alımı ve işlemlerinden kaynaklanabilecek olası risklere dikkat çekmeyi istiyor.

İskandinavya'nın en zengin ülkesi Norveç'te de hükümet, Bitcoin'in gerçek para olmadığını söyledi.

Bitcoinlerin bilinen para ya da para birimi tanımına uymadığını söyleyen vergi direktörü Hans Christian Holte, "Bu vergi sistemini doğru ve sağlıklı bir şekilde nasıl ele alabileceğimize yönelik bazı değerlendirmeler yaptık" dedi.

Diğer tarafta Amerikalılar'ın çoğu Bitcoin'den bihaberken, bazıları Bitcoin'in bir Xbox oyunu olduğunu, bazıları da bir iPhone aplikasyonu olduğunu sanıyor.