Advertisement

Olumsuz ekonomik verilerin etkisiyle Hint hisselerinin değer kaybetmesinin, Hong Kong'ta işlem gören Çin hisselerindeki kaznaçları gölgelemesiyle gelişen piyasalar endeksi 2 haftasını kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor. Hint rupisi ve Endonezya rupisi zayıfladı.

Hindistan'ın en büyük ekipman üreticisi Bharat Heavy Electricals Ltd. yüzde 3.9 değer kaybetti. Sinopec Shanghai Petrochemical Co., hükümetin önümüzdeki yıla ait büyüme hedeflerini açıklamasının öncesinde Hang Seng China Enterprises Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti. Speco Co., Kuzey Kore'nin lider Kim Jong Un'un amcasını idam etmesinin ardından Güney Koreli savunma şirketleri arasında yükseldi. Endonezya rupisi, dolar karşısında Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, Hint rupisi yüzde 0.5 değer kaybetti. Güney Afrika randı 3. gününde de düştü.

Değer kazanan ve kaybeden hisse sayısının neredeyse eşit olduğu MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi büyük bir değişiklik kaydetmedi. Endeks bu hafta ABD'de beklenenden iyi gelen verilerin, Fed'in bu ay tahvil alımlarını azaltacağı spekülasyonunu desteklemesi üzerine yüzde 1.1 düştü. Hindistan'da enflasyon belenenin üzerinde hızlanırken, sanayi üretimi düştü. Çinli liderler yıllık merkezi ekonomi çalıştayında 2014'teki hedefler ve politikaları belirlemek için toplandı.

Fed'in önümüzdeki haftadan itibaren tahvil alımlarını azaltabileceğini söyleyen Phillip Securities Pcl'nin araştırma müdürü Sasikorn Charoensuwan, "Yatırımcılar ayrıca Çin'in politikasını gevşetip gevşetmeyeceğini görmek için orayı da izliyor" dedi.

MSCI Dünya Endeksi bu yıl yüzde 19 kazanırken, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 6 düştü. Gelişen piyasala rendeksi, 12 aylık tahmini kazançlarının 10.4 katından fiyatlanarak, 14.2 katından değerlenen MSCI Dünya Endeksi'nin gerisinde kalıyor.