Advertisement

Finansal sıkıntılar çeken PSA Peugeot Citroen, General Motors Co.'nun (GM) tüm hisselerini satmayı planladığını açıklamasıyla yüzde 12 düşüş kaydetti.

Geçen sene iki şirketinde işine yarayacak ortaklık anlaşmasının bir parçası olarak GM, şirketin yüzde 7 hissesini satın almıştı. PSA Peugeot Citroen ortaklıktan yapacağı tasarruf tahminlerinin yüzde 40 daha az geleceğini açıklaması gibi gelişmeler sebebiyle ortaklık sıkıntıdaydı.

Ortaklık sorunları ve sürekli kayıplar, Peugeot'yu, satışlarını yükseltmek için, Çinli partneri Dongfeng Motor Corp. ile daha derin ilişkiler kurma yoluna sürükledi. GM dün ortaklıkları devam ettiği takdirde, Peugeot'yu Dongfeng ile olan yakınlaşmasında destekleyeceklerini açıklamıştı.

"GM'nin çıkışı Dongfeng ile anlaşmayı daha da kolaylaştırabilir çünkü GM ile Dongfeng doğrudan rakipler" diyen Londra merkezli International Strategy and Investment Group'un analisti Erich Hauser, "Ama tabii Peugeot için iyi bir zamanlama değil ve bu durum ortaklığın geleceği hakkında soru işaretleri doğuruyor" diye ekledi.

Peugeot hisseleri, Paris saatiyle 09:51'de yüzde 9.9 kadar düşerek 30 Ekim'den beri en düşük seviyesine geriledi. Hisse bu hafta yüzde 21 düşüşle Fransız otomobil üreticisini 3.39 milyar euroya (4.66 milyar dolar) indirdi. Detroit merkezli GM hisseleri New York'ta dünkü kapanışta yüzde 1'den daha az geriledi.