Advertisement

China Central Television, Merkezi Ekonomi Çalıştayı'na dayandırdığı haberinde, Pekin hükümetinin 2014'te makro ekonomi politikalarının devamlılığı ve istikrarını sürdüreceğini ve ihtiyatlı para politikası ve proaktif mali politikasına bağlı kalacağını söyledi.

Komünist Parti zirvesinin ardından reformları uygulamaya başlayan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Başbakanı Li Keqiang, artan yerel hükümet borcu, gölge bankacılığından kaynaklanan riskler ve çevresel bozulma sorunları ile uğraşıyor. Çin'in önümüzdeki yılki ekonomi politikalarını belirlemek için düzenlenen ekonomi çalıştayı, ülkenin, hedeften feragat etmeden, gayrisafi yurtiçi hasılada "makul" büyümeye odaklanacakları kararıyla sonuçlandı.

Mizuho Securities Asia Ltd.'ın baş Asya ekonomisti Shen Jianguang, "İfadelerden yola çıkarak, GSYH hedefinin yüzde 7 değil, yine yüzde 7.5 olarak belirlenecek gibi görünüyor. Önümüzdeki yıl temel risk yerel hükümet borçları olacak, ancak politika yapıcılar bu risk, gerçek olmadan önlemeye kararlı görünüyor" dedi.