Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya'nın büyük şirketleri bu mali yılda sermaye harcamaları planlarını azaltarak, Nisan'da devreye girecek olan satış vergisi artışı yaklaşırken, Abenomi'nin karşısındaki zorluklara işaret etti.

Japonya Merkez Bankası'nın pazartesi günü açıkladığı rapor, büyük şirketlerin Mart 2014'te sonlanacak mali yılda harcamalarını yüzde 4.6 oranında artıracağını gösterdi. Bu oran 3 ay önceki yüzde 5.1 tahmininin altına işaret etti. Düşüş, 2007'den bu yana en yüksek seviyesinde seyreden beklentilerdeki artış ile çelişti.

Başbakan Shinzo Abe, 15 yıldır devam eden deflasyon salgınını sonlandırma çabaları kapsamında şirketleri ücret ve yatırımları artırmaya ikna etmeye çalışıyor. Yen, dolar karşısında geçtiğimiz hafta 5 yılın en düşüğünü kaydederken, şirketler, ülkenin toparlanmasının sürdürülebilir olduğu konusunda henüz ikna olmadı.

Toparlanmanın sürdürülebilirliği ve yerel yatırımları destekleyeceğine inanmaya neden olacak kanıtların hâlâ olmadığını belirten HSBC Holdings Plc'nin Hong Kong'taki Japonya ekonomistlerinden Izumi Devalier, "Bu da, önümüzdeki yıl zayıflayacak olan tüketim ortamında bir endişe kaynağı olmayı sürdürüyor" dedi.

Tankan endeksi Aralık'ta 16 puan ile Eylül'deki 12 puan ve 15 puan beklentisinin üzerinde geldi.

Japonya Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, bugünkü anketin beklentileri aştığını belirterek, hükümetin ekonomi politikalarını güvenle sürdürebileceğini söyledi.