Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Joerg Asmussen, bankadaki görevini, yeni kurulacak Almanya hükümetinde yer almak için bırakıyor. Asmussen'in gidişi, AMB Başkanı Mario Draghi'yi, kilit bir ortağından edecek.

Asmussen, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in hükümetinde çalışma bakanı yardımcısı olacağını ve yakında AMB'deki görevinden istifa edeceğini söyledi. Asmussen, Ocak 2012'den bu yana Euro Bölgesi'nde para politikalarını uygulayan 6 kişilik Yönetim Kurulu'nda yer alıyor. İstifa etmeseydi, Asmussen'in görev dönemi 2019'da sonlanacaktı.

AMB için Almanya ile önemli bir bağlantı olan Asmussen, merkez bankasının Euro Bölgesi'ndeki borç krizini azaltmak için yapabileceği ve yapamayacağını anlatmak için Almanya ve AMB arasında gidip geldi. Yönetim Kurulu'nda yer alan bir başka isim olan Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, Doğrudan Parasal işlemler (ODT) gibi tahvil alımı planı gibi bazı önemli politikalarını açık bir dille eleştiren bir isim oldu.

Asmussen'in Alman hükümetindeki ağının kesinlikle özleneceğini söyleyen Brüksel'deki ING Groep NV'nin kıdemli ekonomisti Carsten Brzeski, "AMB'nin görüşünü Alman medyasına taşımaktan korkmuyordu. AMB'nin argümanları ikna edici bir şekilde savundu" dedi.