Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Parasal genişleme programının azaltım zamanına ilişkin yatırımcıları birçok kez hatalı yönlendirmesinin ardından Fed bu kez tahvil alımlarının azaltımının, ekonomik görünüme bağlı olacağını vurguluyor. Tahvil piyasaları ise bu kez mesajı almış görünüyor.

Yetkililer 18 Eylül'de aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını devam ettirerek, traderları şaşırttı ve dünya genelinde piyasaları şaşırttı. Yatırımcılar, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin Mayıs'taki "ilerideki birkaç toplantıda" tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı ifadelerine odaklanarak, 1 yılın en zayıf aylık istihdam kazançlarını ve işçilerin çalışma gücünden ayrılmasıyla gerileyeren işsizlik oranlarını görmezden geldi.

Fed o günden bu yana, QE'deki değişikliklerin "önceden belirlenmediğini" ve ekonomiye bağlı olduğunu vurguluyor. Sonuç ise, Bloomberg'in  anketinin gösterdiği üzere, Kasım'da 5 yılın en düşüğüne gerilemesiyle, merkez bankasının bu hafta tahvil alımlarını azaltacağı beklentisinin iki katına çıkması şeklinde oldu.

Wells Fargo Securities LLC'nin başekonomisti John Silva, "Ben de dahil, birçok kişi şu anda verilere bakıp 'Tamam, Öyleyse, azaltmak istiyorlar' diyor. Eylül'den içerik olmadan yapılan azaltım konuşmaları, piyasayı şaşırtmıştı" dedi.

Bernanke'nin yerine Fed'in başına geçmeye hazırlanan Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen 14 Kasım'da Senato Bankacılık Komitesi'ne yönlendirmelerin, "merkez bankasının öngörülmedik şartlarda" olmasından ötürü zorlayıcı olduğunu söylemişti.