Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de güçlenen ekonomik veriler ve Washington'daki bütçe anlaşmasının ardından Fed'in QE'yi azaltacağı tartışmalarını desteklese de, Wall Street Journal gazetesi köşe yazarları Pedro Nicolaci da Costa ve Jon Hilsenrath, ABD merkez bankasının bu hafta aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltacağını düşünmüyor.

Fed Başkanı Ben Bernanke'nin Haziran'da tahvil alımlarının azaltımı için, "istihdam, büyüme ve enflasyon"dan oluşan 3 aşamalı bir test ortaya koyduğunu hatırlatan Hilsenrath ve Costa, FOMC'un istihdam piyasasında, ilerleyen ekonomik aktivite ve yüzde 2'ye doğru hızlanan enflasyon ile desteklenen bir ilerleme görmek istediğini yazdı.

Hilsenrath, Fed'in son verilerinin, Bernanke'nin denkleminin 2 kısmını yerine getirdiğini, ancak üçüncü bölümün kötüye gittiğini belirtti. Enflasyon oranı uzun zamandır Fed'in hedefinin altında seyrederek, ekonomik toparlanma ile uyumlu olmayan, zayıf tüketim ve ücret artışına işaret ediyor. Bu nedenle Fed yetkilileri, Bernanke'nin ortaya attığı denklemin tamamını görmeyi beklemek isteyebilir.

Costa ve Hilsenrath ayrıca 5 yılın en düşük seviyesine gerileyen işsizlik oranının da, büyük oranda işgücündeki azalmadan kaynaklandığını, bu nedenle verilerde belirsizliğe işaret ettiğini ileri sürdü.

Eski Fed Başkan Yardımcısı Donald Kohn cuma günü tahvil alımlarının azaltımı için önümüzdeki yılı beklemeyi tercih edeceğini, şu an bu adımı atmanın "erken" olabileceğini söylemişti.

Fed'in tahvil alımlarını sonlandırmayı düşünmesinin en temel nedeninin, "maliyet ve yarar" dengesi olduğunu, yetkililerin, QE'yi devam ettirmenin balonlara neden olmasından endişe ettiğini yazan Costa ve Hilsenrath, Fed'in bu ikilem arasında kaldığına dikkat çekti.