Advertisement

Yatırımcılar, altın destekli exchange traded fonlarından (ETF), bu yatırım araçlarının işlem görmeye başladığı 10 yıllık sürede, en hızlı çıkışlarını gerçekleştiriyor. Bu durum, altın fiyatlarının son 32 yılın en hızlı düşüşünü göstermeye yönlenmesinde yansımasını buluyor.

En büyük 14 ETF'deki varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Ocak ayının başından bu yana, yüzde 31 düşerek 1,813.7 tona indi ve bu fonların işlem görmeye başladığı 2003 yılından bu yana ilk kez yıllık bazda azalmaya yönlendi. Varlıklardaki bu azalış sonucu, fiyatların 1981 yılından bu yana en hızlı düşüşünü göstermeye yönlenmesi ile birlikte, fonların değeri 69.5 milyar dolar eridi. Bloomberg'in anketine katılan 11 analistin tahminlerinin medyanına göre, altın destekli ETF'lerdeki varlıkların gelecek yıl 311 ton daha düşmesi bekleniyor.

Depolama gereği olmaksızın altın sahip olmayı sağlayan ETF'lere yatırımlar geçen yıl 148 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı ve altın fiyatlarının 2001'den bu yana altı kat artmasına neden olan boğa piyasasının sürmesine yardımcı oldu. Hızlı düşüş, enflasyonun hızlanamaması ve Fed'in varlık alımlarını azaltabileceğinin işaretini vermesi ile birlikte, bazı yatırımcıların metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmelerini gösteriyor. Altın destekli ETF'lerin en büyük yatırımcısı John Paulson, geçen ay yaptığı açıklamada, daha fazla altın almayı planlamadığını söyledi.

Londra'da Societe Generale SA analisti Robin Bhar, "Altını son 12 yılda yükselmesine neden olan tüm yukarı faktörler şimdi artık terse dönüyor," dedi ve "Fiyatın daha da düşmesi ile birlikte, ETF'lerde daha fazla satış olacak" şeklinde görüş bildirdi. Robin Bhar, Bloomberg'in sıralamasına göre, son sekiz yılda değerli metallerde en doğru tahmini yapan analist konumunda.