Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Bugünkü işsizlik oranımız pek çok AB ülkesinden daha düşük olsa da, neticede yüksek bir işsizlik oranımız var. Amacımız bunu yüzde 5-6 seviyesine düşürmek" değerlendirmesinde bulundu.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül ayı istihdam verilerine göre, ekonominin, son 12 ayda yaklaşık 336 bin istihdam yarattığını, 2009 başından, yani krizin en kötü günlerden bu yana toplam 6 milyona yakın istihdam artışı olduğunu belirtti.

Bakan Çağlayan, "Avrupa'da işsiz sayısında 4 milyon artış varken, bizde bundan daha fazla istihdam artışı var. Toplam istihdam hacmimiz 25,8 milyon düzeyinde. İşgücüne katılım oranı bugün itibarıyla yüzde 51,3. Kadınlarda işgücüne katılma oranı ise yüzde 31,2. Özellikle kadınlarda iş gücüne katılım oranının son 10 yılda 10 puana yakın yükselmesini önemli bir başarı olarak görmek gerekir. Ayrıca kayıtdışı istihdamla mücadele süreci de gayet başarılı gidiyor. Oran yüzde 50'lerden, yüzde 35 civarına geriledi" ifadelerini kullandı.

Eylül ayında işsizlik oranının yüzde 9,9 olduğunu anımsatan Çağlayan, her sene sonbaharda işsizlikte mevsimsel bir artış olduğunu, bu artışı da öyle görmek gerektiğini bildirdi. Talep koşullarındaki değişimin de istihdam piyasası üzerinde etkisini gösterdiğini ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:

"O yüzden geçen senekinden daha yüksek bir oran görüyoruz. Bizim işsizliği düşürmek için her yıl 600 binden fazla istihdam yaratmamız; bunun için de daha yüksek hızla büyümemiz gerekiyor. Ekonomi Bakanlığı olarak öncelikle yurtiçi üretimi ve istihdamı artırmaya yönelik geliştirilen yeni teşvik sistemi vasıtasıyla Türkiye istihdam piyasasını iyileştirmeyi amaçlıyoruz. Mal ve hizmet ihracatımızı artırmaya yönelik desteklerimiz de doğrudan ve dolaylı olarak bu amaca hizmet ediyor. Sadece yeni teşvik sistemi ile son 17 ayda 257 bin kişilik istihdam öngören teşvik belgesi düzenlendi. Bugünkü işsizlik oranımız pek çok AB ülkesinden daha düşük olsa da, neticede yüksek bir işsizlik oranımız var. Amacımız bunu yüzde 5-6 seviyesine düşürmek. Bilindiği gibi, Ulusal İstihdam Stratejisi de bunu hedefliyor. Ancak bunun için sabırla, uzun süre çalışmamız gerekiyor."