Advertisement

Euro Bölgesi'nde fabrika üretimi Aralık ayında, para blokununun tarihinin en uzun resesyonunun ardından kademeli olarak toparlanması ile birlikte, Almanya öncülüğünde, ekonomistlerin tahmininden daha hızlı genişledi.

Londra merkezli Markit Economics'in açıkladığı imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI), Kasım ayındaki seviyesi olan 51.6'dan, Aralık ayında 52.7'ye çıkarak, 31 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bloomberg'in anketine katılan 35 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, imalat PMI verisinin 51.9 çıkması bekleniyordu. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması, sektörde genişleme olduğunu işaret ediyor. Çin'de imalat sanayi üretimi sürpriz bir şekilde son üç ayın en düşük seviyesine indi.

Markit başekonomisti Chris Williamson, bugünkü raporda, "İki ay ard arda düşüşün ardından PMI verisinde görülen yükseliş oldukça büyük bir rahatlama ve toparlanmayı tekrar yoluna koyuyor," dedi ve "Yukarı dönüş, son çeyrekte, işletmelerin 2011'in ilk yarısından bu yana en güçlü büyümeyi gördükleri ve şimdi iki çeyrek üst üste büyümeyi görebileceğimiz anlamına geliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Milano'da UniCredit SpA Euro Bölgesi ekonomisti Marco Valli, "2014 yılına girerken, Euro Bölgesi GSYİH ivmesinin, ihracat isteğinin artması, şirketlerin daha güçlü temel göstergeleri ve sermaye mallarının talebindeki artış ile birlikte, güç kazanmasını bekliyoruz," dedi ve "İstihdam piyasasındaki yavaş iyileşme, mali sıkılaştırmanın daha da gevşetilmesi ve çok düşük enflasyon da ortalama GSYİH büyümesini gelecek yıl yüzde 1.5'e doğru itecek" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), kısmen ekonominin önümüzdeki iki yılda "yavaş bir hızda toparlanacağı" tahminine dayanarak, 5 Aralık'taki toplantısında, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.25'te bıraktı. AMB, euro Bölgesi gayrısafi yurtiçi hasılasının (GSYİH) bu yıl yüzde 0.4 daralacağı ve gelecekyıl yüzde 1.1 artacağı tahmininde bulundu.

AMB Başkanı Mario Draghi, "Üretim büyümesi, genişlemeci para politikası duruşundan destek alan iç talepteki iyileşmeye bağlı olarak devam etmeli," dedi ve "Genişleme, buna ek olarak, ihracat için kademeli olarak güçlenen talepten faydalanmalı" şeklinde görüş bildirdi.